Παναθηναϊκός-Στρασμπούργκ 73-79

Μετά το πρώτο ματς χθες και την ήττα από τον Ερυθρό Αστέρα, ο Παναθηναϊκός θα αντιμετωπίσει την διοργανώτρια Στρασμπούργκ στις 22:00. Ο Παππάς χθες ήταν πρώτος σκόρερ με 20 πόντος ακολουθούμενος από τους Γκιστ με 15 και Μπατίστα με 10. Να υπενθυμίσουμε ότι ο Παναθηναϊκός παίζει χωρίς Νέλσον, Σλότερ, Χαραλαμπόπουλο, Μαυροκεφαλίδη και Λούντζη, ενώ και ο Φώτσης είναι αμφίβολο αν θα αγωνιστεί σήμερα.

Στη δεύτερη μέρα του τουρνουά που διεξάγεται στην πόλη Μιλούζ της Γαλλίας, ο Παναθηναϊκός για 30 λέπτα εδειξε καλά στοιχεία, όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άντεξε αφού τον... νίκησε η κόπωση και οι απουσίες. Είναι χαρακτηριστικό μάλιστα πως δέχτηκε 22 πόντους στην τέταρτη περίοδο. Εξαιρετικός ο Εστέμπαν Μπατίστα που έκανε νταμπλ-νταμπλ με 16 πόντους και 15 ριμπάουντ ενώ ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης σταμάτησε στους 15 (5 ριμπάουντ).

Ο αγώνας

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να επιβάλλει το ρυθμό του στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, ωστόσο το έργο του δεν ήταν τόσο εύκολο στο ξεκίνημα, καθώς συνάντησε την αντίσταση των Γάλλων που ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ. Μάλιστα δύο λεπτά πριν από την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου το σκορ ήταν 14-12 για την ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς ενώ με την συμπλήρωση 10 λεπτών αγώνα οι «πράσινοι» ήταν μπροστά στο σκορ με 22-18. Ένα από τα καλύτερα σημεία του παιχνιδιού για τoν Παναθηναϊκό ήταν το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, καθώς πήρε προβάδισμα με διψήφια διαφορά (28-18).

Στο δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου οι παίκτες του Μαυροβούνιου τεχνικού είχαν τον έλεγχο και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 40-34. Στην συνέχεια οι Γάλλοι αιφνιδίασαν τον Παναθηναϊκό και έφτασαν σε απόσταση... βολής, 40-38. Οι παίκτες του Ιβάνοβιτς όμως απάντησαν άμεσα, 46-40, αλλά ένα γρήγορο 4-0 διατήρησε και πάλι την γαλλική ομάδα στην διεκδίκηση της νίκης.

Το τρίτο δεκάλεπτο αποδείχθηκε… καταστροφή για τον Παναθηναϊκό αφού το επιμέρους σκορ ήταν 19-12 κατά του και η τέταρτη και τελευταία περίοδος ξεκίνησε με το σκορ στο 58-57 για την ελληνική ομάδα που άρχισε να δείχνει σημάδια κόπωσης, με συνέπεια να κάνει πολλά λάθη. Το σκηνικό δεν άλλαξε στην συνέχεια της αναμέτρησης, με την πρωτοπορία στο σκορ να αλλάζει συνεχώς χέρια, μέχρι το 38’. Τότε οι Γάλλοι βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 72-65 και ουσιαστικά έβαλαν τέλος στην υπόθεση νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-18, 40-34, 58-57, 73-79.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μποχωρίδης 7 (1/2διπ., 0/1 τριπ, 5/6 β., 3 ριμπ. 2 ασ. σε 32'), Γιάνκοβιτς 11 (2/4 διπ., 2/4 τριπ., 1/2 β., 1 ριμπ. 3 ασ. σε 32'), Φώτσης 5 (1/2 διπ, 1/3 τριπ, 4 ριμπ. 1 ασ., 2 κλ. σε 30'), Παππάς 8 (2/5 διπ., 0/1 τριπ., 4/5 β,, 1 ριμπ. 1 ασιστ, 1 κλ. σε 28'), Μαυροκεφαλίδης 15 (5/7 διπ., 5/5 β., 5 ριμπ. σε 21'), Διαμαντίδης 9 (1/3 διπ., 1/2 τριπ. 4/4 β., 2 ριμπ., 5 ασ. σε 22'), Γκιστ 2 (1/2 διπ., 0/1 τριπ., 1 ριμπ., 1 ασ. σε 4'), Μπατιστα 16 (7/11 διπ., 2/4 β.. 15 ριμπ., 3 τ. σε 31'), Κόνιαρης (σε 16'' συμμετοχής), Παπαγιάννης (δεν αγωνίστηκε), Διαμαντάκος (δεν αγωνίστηκε).

ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡ: Τουπάν 7, Λελούπ 9, Λακόμπ 10, Κάμπελ 2, Λαμπανκά, Φοφανά 11, Τραορέ 14, Ντόμπινς 11, Χάουαρντ 15.

ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΥ: 20/35 δίποντα, 4/12 τρίποντα, 21/26 βολές, 23-9 ριμπάουντ, 20 λάθη, 13 ασίστ, 5 κλεψίματα, 4 τάπες.

Το παρόν διαδικτυακό μέσο ουδεμία ευθύνη εκ του νόμου φέρει περί των επωνύμων ή ανωνύμων σχολίων που φιλοξενεί. Σε περίπτωση που θεωρείτε πως κάποιο σχόλιο σας θίγει, παρακαλούμε επικοινωνήστε μέσω της φόρμας επικοινωνίας έτσι ώστε να αφαιρεθεί άμεσα.