Κίνηση - ματ από τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο που αντικατέστησε τους κακούς στο πρώτο σετ Ζονάτας και Τζόνσον με τους Ανδρέοπουλου και Μπέλο. Οι δύο Έλληνες παίκτες σήκωσαν το βάρος των επιθέσεων για τον Παναθηναϊκό και με την υποδοχή να δένει μετά το πρώτο σετ οι «πράσινοι» πήραν σπουδαία νίκη στο κλειστό του Εσπέρου.

Με το τρίποντο αυτό η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έφτασε τους 17 βαθμούς και μείωσε την απόσταση από τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης στους 3 βαθμούς.

Κακό ξεκίνημα για τον Παναθηναϊκό στο πρώτο σετ. Ο Νάιτ στην γραμμή του σερβίς «ισοπέδωσε» την υποδοχή του τριφυλλιού και έδωσε με το καλημέρα προβάδισμα πέντε πόντων στον Εθνικό (6-1) με τον Μαντέκα. Οι γηπεδούχοι έφτασαν με διαφορά έξι πόντων (8-2) στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με μπλοκ άουτ του Νάιτ και πάλι.

Μετά την πρώτη αναγκαστική διακοπή ο Εθνικός κατάφερε να βρει τους πρώτους χρόνους και διατήρησε τη διαφορά που είχε στους πέντε πόντους (10-5). Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να βρει πόντους με τον Τζόνσον κυρίως για να οδηγήσει το σετ στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-11 με εντυπωσιακό μπλοκ του Σπυριούνη.

Ο Εθνικός με άσο του Μακ Γουίλιαμ κατάφερε να φτάσει τη διαφορά στους επτά πόντους (22-15) αλλά ο Παναθηναϊκός με τα καλά σερβίς του Δρογκάρη μείωσε σε 22-20. Οι γηπεδούχοι όμως με τον Δημητρίου στην γραμμή του σερβίς κατάφεραν να πάρουν το σετ με 25-20 μετά από κερδισμένο μπλοκ άουτ του Σπυριούνη.

Με διαφορετική ψυχολογία μπήκε στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός. Οι «πράσινοι» με τον Μπέλο αλλά και το νεαρό Ανδρεόπουλο να είναι αιχμές του δόρατος κατάφεραν να προηγηθούν με 5-0 μετά από χαμένη επίθεση του Σπυριούνυ. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-4 μετά από μπλοκ άουτ του Μπατατζίμ.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να είναι καλός επιθετικά και συνέχισε να διατηρεί τη διαφορά στους τρεις πόντους. Με ένα τυχερό πέρασμα του Μπέλου ο Παναθηναϊκός έκανε το 16-13 για το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Εθνικός κατάφερε στο φινάλε του σετ να μειώσει τη διαφορά στο 22-20 με τον Σπυριούνη αλλά οι καλές επιθέσεις του Μπέλου και του Ανδρεόπουλου έδωσε το σετ στον Παναθηναϊκό με 25-20 στο κλειστό του Εσπέρου.

Αποφασισμένες μπήκαν οι δύο ομάδες στο τρίτο σετ. Καμία από τις δύο δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ με το προβάδισμα να εναλλάσσεται και τον Εθνικό να πηγαίνει στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ προηγούμενος με 8-7 μετά από μπλοκ άουτ του Μακ Γουίλιαμ. Ένας άσος του Σωτήρη Πανταλέοντα επέτρεψε στον Παναθηναϊκό να προσπεράσει για πρώτη φορά σετ με δύο πόντους (10-8) με τον Εθνικό να ισοφαρίζει σε 12-12 με Νάιτ και Σπυριούνη.

Οι φιλοξενούμενοι με τον Μπατατζίμ και τον Μπέλο ξανά έφτασαν στο 16-13 για το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Εθνικός με τον Μακ Γουίλιαμ στο σερβίς ισοφάρισε σε 18-18 με τον Παναθηναϊκό να προηγείται ξανά με τον Ανδρέοπουλο και τον Μπατατζίμ και να φτάνει στο σετ μπολ (24-21) αλλά έχασε τρία με αποτέλεσμα ο Εθνικός να μειώσει σε 24-23 και την άστοχη επίθεση του Νάιτ να τελειώνει το σετ.

Στο τέταρτο σετ ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει διαφορά με το ξεκίνημα με αποτέλεσμα ο Εθνικός να μην μπορεί να αντιδράσει παρά τις προσπάθειες των παικτών του.