Μες στο γήπεδο είναι νικητής. Ο "πληγωμένος" εξωαγωνιστικά Παναθηναϊκός έδειξε πως οι δυσκολίες τον σφυρηλατούν και τον κάνουν πιο δυνατό. Οι "πράσινοι" επικράτησαν με 1-0 του Ατρομήτου, χάρις την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μουνιέ στο 58' και συνεχίζουν την προσπάθεια τους για την 5η θέση.

Οι παίκτες του Μαρίνου Ουζουνίδη ήταν αρκετά καλοί και δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες για μεγαλύτερο αριθμό τερμάτων. Όμως για ένα ακόμα παιχνίδι το Τριφύλλι ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 10 παίκτες, ύστερα από την αποβολή του Μυστακίδη στο 81'

Πως έπαιξε

Με τον Λουτσιάνο Νέβες στο βασικό σχήμα παρέταξε ο Μαρίνος Ουζουνίδης τον Παναθηναϊκό στην αναμέτρηση με τον Ατρόμητο. Πιο συγκεκριμένα ο Έλληνας τεχνικός επέλεξε τον Οδυσσέα Βλαχοδήμο κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα από αριστερά προς τα δεξιά τους Οικονόμου, Κολοβέτσιο, Κουρμπέλη και Γιόχανσον. Ως αμυντικά χαφ τους Κάτσε και Τζανδάρη, από αριστερά τον Λουντ, από δεξιά τον Μουνιέ και στην επίθεση τους Λουτσιάνο και Δώνη.

Το ματς

Παιχνίδι κέντρου ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης του Παναθηναϊκού με τον Ατρόμητο, αλλά οι φιλοξενούμενοι έχασαν την πρώτη καλή ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ. Στο 6’ ο Μπούνο βρέθηκε απέναντι από τον Βλαχοδήμο από αριστερά, αλλά ο κίπερ των «πρασίνων» έστειλε τη μπάλα κόρνερ.

Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι έκαναν πολλές επιθέσεις από την αριστερή πλευρά. Έτσι στο 8’ κέρδισαν φάουλ σε πολύ καλό σημείο, με τον Ντιγκινί να το εκτελεί, αλλά και πάλι ο τερματοφύλακας του Τριφυλλιού έκανε εξαιρετική απόκρουση και οι Περιστεριώτες είχαν ήδη 2 τελικές προσπάθειες στο πρώτο 10λεπτο του αγώνα.

Από την άλλη ο Παναθηναϊκός έχανε εύκολα τη μπάλα και δεν μπορούσε να εκδηλώσει όπως ήθελε τις επιθέσεις του και έκανε δύσκολο το έργο του. Έκανε πολλά λάθη στη μεσαία γραμμή στη δεύτερη πάσα και προσπαθούσε μόνο με σέντρες.

Όμως στο 20’ οι «πράσινοι» έχασαν πολύ μεγάλη ευκαιρία για να κάνουν το 1-0. Σε φάση διαρκείας ο Μουνιέ βρέθηκε απέναντι από τον Γιαννιώτη έπειτα από κόντρα σε σουτ του Λουτσιάνο, να μην καταφέρνει να σκοράρει με αριστερή προβολή!

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν κάπως την απόδοση τους, αλλά από το 23’ και μετά ο Ατρόμητος πήρε εκ νέου μέτρα στο γήπεδο και κρατούσε πιο εύκολα τη μπάλα. Έτσι στο 27’ ο Μάντσον έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, αλλά ήταν αρκετά αδύναμο και ο Βλαχοδήμος μπλόκαρε εύκολα.

Μετά από αρκετή ώρα οι γηπεδούχοι βγήκαν μπροστά, με τον Δώνη να κάνει ένα σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά πέρασε άουτ στο 32’. Όμως οι Περιστεριώτες στο 36’ έχασαν μία ακόμα καλή ευκαιρία για να κάνουν το 0-1. Ο Ουάρντα ελίχθηκε από τα αριστερά, σέντραρε, η μπάλα κόντραρε και πήρε ύψος, έφτασε στον Μπρούνο, αλλά το σουτ από καλή θέση με το αριστερό κατέληξε ψηλά άουτ.

Στο 39’ ο Παναθηναϊκός έφτασε μια ανάσα από το 1-0. Ο Κάτσε έκανε την σκαφτή σέντρα από τα αριστερά με στόχο τον Δώνη, αλλά δεν έπιασε καλά την κεφαλιά και πέρασε ελάχιστα άουτ και τρία λεπτά αργότερα ο Λουντ βρέθηκε στη μεγάλη περιοχή, αλλά το σουτ του μπλόκαρε ο Γιαννιώτης.

Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Κουρπέλης έχασε τεράστια ευκαιρία για να στείλει την ομάδα του προηγούμενη στα αποδυτήρια. Ύστερα από εκτέλεση κόρνερ στην καρδιά της άμυνας του Ατρομήτου, ο Κουρμπέλης δεν έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα βρήκε πάνω στον Μουνιέ και κατέληξε άουτ και με αυτή τη φάση ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος, με τον Παναθηναϊκό να ανεβαίνει από το 20λεπτο και μετά και να χάνει καλές στιγμές για να ανοίξει το σκορ.

Με το… καλησπέρα του β’ ημιχρόνου ο Ατρόμητος απείλησε την εστία του Βλαχοδήμου. Ο Ντιγκινί βρέθηκε από τα αριστερά στη μεγάλη περιοχή, αλλά το σουτ του μπλοκαρίστηκε από τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων.

Οι Περιστεριώτες ήταν αρκετά… ζωηροί και στο 50’ έχασαν μία ακόμα καλή ευκαιρία. Ο Γιαννούλης έκανε τη σέντρα, αλλά οι Ουάρντα και Μπρούνο ήταν λίγο πιο πίσω και δεν κατάφεραν να στείλουν τη μπάλα στην άδεια εστία του Βλαχοδήμου και ένα λεπτό αργότερα ο Αιγύπτιος άσος των φιλοξενούμενων έχασε μια τεράστια φάση, καθώς έκανε το σουτ στη κλειστή αριστερή γωνία, αλλά ο κίπερ του Τριφυλλιού μπλόκαρε έγκαιρα σε κόρνερ.

Πεντακάθαρο πέναλτι και 1-0

Στο 57’ οι «πράσινοι» κέρδισαν πέναλτι. Ο Μάντσον  κλότσησε τον Κουρμπέλη, με τη φάση να ήταν ξεκάθαρη και ο Μουνιέ ανέλαβε την εκτέλεση. Ο Γάλλος δεν λάθεψε και νίκησε τον Γιαννιώτη και στο 58’ έγραψε το 1-0 και όπως ήταν λογικό η εξέδρα… μπήκε και αυτή στο παιχνίδι.

Όπως ήταν λογικό γκολ του Παναθηναϊκού άλλαξε τις ισορροπίες στο ματς, με τους γηπεδούχους να θέλουν να κρατήσουν περισσότερο τη μπάλα. Στο 66’ ο Ντιγκινί προσπάθησε να απειλήσει την εστία του Βλαχοδήμου, αλλά το σουτ του πέρασε άουτ.

Το Τριφύλλι δεν βιαζόταν και άλλαζε τις πάσες με σιγουριά, μιας και είχαν το γκολ, και δεν ήταν σε κατάσταση πανικού. Έτσι στο 72’ έχασε καλή ευκαιρία για το 2-0. Ο Μυστακίδης βρέθηκε στη μεγάλη περιοχή, έκανε το σουτ στην κλειστή δεξιά γωνία του Γιαννιώτη και ο κίπερ του Ατρομήτου έδιωξε σε κόρνερ.

Μάλιστα στο 76’ ο Παναθηναϊκός έχασε μια ακόμη φάση. Μετά από εξαιρετική αντεπίθεση ο Μυστακίδης έκανε τον σουτ, με τον Γιαννιώτη να μπλοκάρει, αφού ο Δώνης δεν πρόλαβε την τελευταία πάσα του Μουνιέ.

Παρόλα αυτά στο 78’ ο Ατρόμητος έφτασε πολύ κοντά στο να κάνει το 1-1, αλλά ο Βλαχοδήμος είπε «όχι». Ο τερματοφύλακας των «πρασίνων» απέκρουσε εντυπωσιακά σε κεφαλιά του Ντάουντα έπειτα από εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά.

Στο 81’ ο Παναθηναϊκός έμεινε με 10 παίκτες, ύστερα από την αποβολή του Μυστακίδη. Ο Έλληνας φορ εκβίασε το πέναλτι, κάνοντας βουτιά και σωστά είδε την κόκκινη κάρτα και σε κρίσιμο λεπτό το Τριφύλλι έπρεπε να διαχειριστεί για μια ακόμα φορά το αριθμητικό μειονέκτημα.

Όμως στο 90’ ο Ατρόμητος έχασε τεράστια ευκαιρία για το 1-1. Ο Ουάρντα έκανε τη σέντρα από αριστερά, μόνοι τους οι Ντιγκινί και Κωτσόπουλος πήδηξαν για την κεφαλιά και δεν την πήρε κανείς! Στα 6 λεπτά των καθυστερήσεων δεν υπήρξε κάποια καλή φάση και ο Παναθηναϊκός πήρε μια τεράστια νίκη κόντρα στον Ατρόμητο, με τους παίκτες να καταθέτουν τα πάντα στο γήπεδο.

Οι συνθέσεις

Παναθηναϊκός: Βλαχοδήμος, Γιόχανσον, Κολοβέτσιος, Οικονόμου, Κουρμπέλης, Τζανδάρης, Κάτσε (76’ Μολίνς), Λουντ, Μουνιέ (Στάικος), Δώνης, Λουτσιάνο (64’ Μυστακίδης)

Ατρόμητος: Γιαννιώτης, Μπουσούλατζιτς (80’ Κωτσόπουλος) , Χατζηϊσαΐας, Καρασαλίδης, Ουάρντα, Μπρούνο (62’ Ντάουντα), Ντιγκινί, Μάντσον, Βασιλακάκης (62’ Ούμπιδες), Σάκιτς, Γιαννούλης

Το παρόν διαδικτυακό μέσο ουδεμία ευθύνη εκ του νόμου φέρει περί των επωνύμων ή ανωνύμων σχολίων που φιλοξενεί. Σε περίπτωση που θεωρείτε πως κάποιο σχόλιο σας θίγει, παρακαλούμε επικοινωνήστε μέσω της φόρμας επικοινωνίας έτσι ώστε να αφαιρεθεί άμεσα.