Μετά από αρκετό καιρό ο Παναθηναϊκός παρουσίασε θέαμα κόντρα στη Λαμία και πάει με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στο επερχόμενο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο "Γεώργιος Καραϊσκάκης". Οι "πράσινοι" επικράτησαν με 2-0 με τα γκολ των Μουνιέ στο 48' και Ινσούα στο 64' και ύστερα από αρκετούς μήνες πέτυχε δύο σερί νίκες στο πρωτάθλημα.

Πως έπαιξε

Με τον Όμρι Άλτμαν πίσω από τον Χρήστο Δώνη στην επίθεση παρέταξε ο Μαρίνος Ουζουνίδης τον Παναθηναϊκό κόντρα στη Λαμία. Πιο συγκεκριμένα, ο Έλληνας τεχνικός επέλεξε τον Οδυσσέα Βλαχοδήμο κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα τους Ινσούα, Οικονόμου, Αυλωνίτη και Γιόχανσον. Ως αμυντικά χαφ τους Τζανδάρη και Κάτσε, από αριστερά τον Λουντ, από δεξιά τον Μουνιέ και στην επίθεση τους Άλτμαν και Δώνη.

Το ματς

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε στα πρώτα λεπτά να έχει τον έλεγχο του αγώνα, αλλά η Λαμία ήταν αυτή που είχε την πρώτη της τελική προσπάθεια. Στο 2’ ο Πίτι εκτέλεσε απευθείας το φάουλ που κέρδισε η ομάδα του, αλλά η μπάλα πέρασε αρκετά ψηλά από το οριζόντιο δοκάρι του Βλαχοδήμου.

Οι «πράσινοι» έκαναν τις επιθέσεις τους από τις πτέρυγες και από σέντρες προσπαθούσαν να ψάξουν τους χώρους για να απειλήσουν την εστία του Μελίσσα. Μάλιστα στο 11’ το Τριφύλλι έχασε μια καλή ευκαιρία με τον Κάτσε να δοκιμάζει μακρινό σουτ, με τον πορτιέρο των φιλοξενουμένων να διώχνει σε κόρνερ, αλλά δεν το αξιοποίησε.

Μέχρι τη συμπλήρωση του πρώτου 15λεπτου δεν υπήρχε ρυθμός στο ματς, αλλά στο 19΄και πάλι ο Κάτσε ήθελε να απειλήσει τον Μελλίσα από μακριά, αλλά αυτή τη φορά η μπάλα πέρασε άουτ, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και η κεφαλιά του Μουνιέ (μετά από σέντρα του Ινσούα) δύο λεπτά αργότερα.

Στο 25’ ο Παναθηναϊκός έφτασε κοντά στο να ανοίξει το σκορ. Μια βαθιά μπαλιά βρήκε τον Λουντ στην περιοχή, όμως εκείνος δοκίμασε αμέσως με το αριστερό και δεν έπιασε όπως θα ήθελε το σουτ και ο Μελλίσας μπλόκαρε εύκολα.

Οι «πράσινοι» ενέτειναν την πίεση τους προς τα καρέ της Λαμίας και δύο λεπτά αργότερα έχασαν μία ακόμα ευκαιρία για το 1-0. Ο Άλτμαν από αριστερά ξέφυγε και γέμισε, η μπάλα έφυγε απέναντι, ο Μουνιέ έστειλε ξανά στην περιοχή κι εκεί μόνος από καλό σημείο, ο Δώνης δεν κατάφερε να βρει στόχο.

Ήταν φανερό πως το Τριφύλλι έψαχνε με κάθε τρόπο να απειλήσει την εστία των φιλοξενουμένων. Στο 33’ ο Λουντ έκανε ένα συρτό σουτ από μακριά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ, ενώ τρία λεπτά αργότερα ήταν η σειρά της Λαμίας να απειλήσει με τον Μπλάζιτς να κάνει το σουτ, αλλά ο Βλαχοδήμος απέκρουσε.

Μάλιστα παραλίγο ο Παναθηναϊκός να πληρώσει μια μεγάλη γκάφα στο 37’. Ξανά ο Βλαχοδήμος απομάκρυνε τον κίνδυνο που πήγε να προκληθεί από λάθος του Αυλωνίτη, με τον Βασιλαντωνόπουλο να αφήνει στον Φράγκο κι εκείνον να μην καταφέρνει να ολοκληρώσει σωστά την προσπάθειά του.

Έτσι το πρώτο ημίχρονο έληξε με τους γηπεδούχους να έχουν κάποιες καλές στιγμές στο παιχνίδι του, αλλά να μη βρίσκουν στόχο και με το 0-0 οι δύο ομάδες πήραν την άγουσα για τα αποδυτήρια.

Με το καλησπέρα… γκολ!

Δεν πέρασαν παρά μόνο δύο λεπτά από την έναρξη του β’ ημιχρόνου και ο Παναθηναϊκός βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα. Στο 48’ ο Μουνιέ με άψογο πλασέ, ύστερα από ασίστ του Δώνη, με το αριστερό έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Μελίσσα και έγραψε το 1-0.

Όπως ήταν λογικό το τέρμα του Γάλλου άσου έδωσε την απαραίτητη ψυχολογία στους «πράσινους» και πίεζαν και για δεύτερο γκολ. Στο 56’ ο Άλτμαν έχασε τεράστια ευκαιρία για να διπλασιάσει το σκορ. Ο Ισραηλινός επιθετικός βρέθηκε στη μεγάλη περιοχή, αλλά το πλασέ του ήταν… άψυχο και ο Μελίσσας μπλόκαρε εύκολα.

Στο 62’ ο Παναθηναϊκός κέρδισε φάουλ σε καλό σημείο με τον Άλτμαν να το εκτελεί, αλλά ο πορτιέρο είπε «όχι» με εντυπωσιακή απόκρουση έστειλε τη μπάλα κόρνερ, το οποίο όμως πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Έδειξε τις επιθετικές του ικανότητες ο Ινσούα

Το Τριφύλλι ήταν φανερά ανώτερο και στο 64’ σημείωσε και δεύτερο τέρμα. Ο Ινσούα άδειασε τον Φράγκο με πανέμορφη τακουνιά για να φέρει τη μπάλα μπροστά του και με εξωτερικό φάλτσο έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Μελίσσα για το 2-0!

Μέσα σε λίγα λεπτά οι γηπεδούχοι «απλοποίησαν» το παιχνίδι και για πρώτη φορά μετά από καιρό οι παίκτες του Μαρίνου Ουζουνίδη έπαιζαν χωρίς άγχος. Έτσι στο 75’ έγινε η πρώτη αλλαγή με τον Χατζηγιοβάνη να μπαίνει στη θέση του Μουνιέ, ώστε να κρατήσει περισσότερο τη μπάλα στο κέντρο.

Παρά το 2-0 ο Παναθηναϊκός συνέχισε να πιέζει και έψαχνε το τρίτο γκολ και παρά τις απουσίες που είχε, έδειξε πως έχει ψυχή και παλμό. Οι "πράσινοι" είχαν καλή κυκλοφορία της μπάλας και μαλιστα δεν άφηναν τη Λαμία να δημιουργήσει κάτι μπροστά από την εστία του Βλαχοδήμου, παρόλο που πλησίαζε η λήξη του αγώνα.

Έτσι στο 89' ο Ουζουνίδης έκανε την τελευταία του αλλαγή, βάζοντας τον Μπουζούκη στο ματς και στα τρία λεπτά των καθυστερήσεων δεν υπήρξε κάτι το αξιόλογο και ο Παναθηναϊκός πήρε μια σημαντική νίκη με 2-0 κόντρα στη Λαμία και πάει με... φόρα στο επερχόμενο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο Φάληρο.

Οι συνθέσεις

Παναθηναϊκός: Βλαχοδήμος, Γιόχανσον, Ινσούα, Κάτσε (80’ Στάικος), Δώνης, Άλτμαν (89' Μπουζούκης), Μουνιέ (75’ Χατζηγιοβάνης), Αυλωνίτης, Λουντ, Οικονόμου, Τζανδάρης

Λαμία: Μελίσσας, Βασιλαντωνόπουλος, Όμο (54’ Κουτρουμάνος), Παντελιάδης, Φράγκος (79' Καραγιάννης), Αναστασιάδης, Μπούτνικ (56’ Άστσεριτς), Σελίμ, Μπλάζιτς, Ασίγμπα, Πίτι

Το παρόν διαδικτυακό μέσο ουδεμία ευθύνη εκ του νόμου φέρει περί των επωνύμων ή ανωνύμων σχολίων που φιλοξενεί. Σε περίπτωση που θεωρείτε πως κάποιο σχόλιο σας θίγει, παρακαλούμε επικοινωνήστε μέσω της φόρμας επικοινωνίας έτσι ώστε να αφαιρεθεί άμεσα.