Δύο φάσεις έκανε ο Παναθηναϊκός και τις μετουσίωσε σε γκολ. Οι "πράσινοι", στο άδειο ΟΑΚΑ, πέτυχαν τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα επικρατώντας με 2-0 του Άρη, δείχνοντας που΄καλή εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο. Πρώτο τέρμα για τον Χρήστο Δώνη στο πρωτάθλημα, ενώ στη συνέχεια υπήρξε "μαγικό" κρέμασμα του Ινσούα.

Πως έπαιξε

Επιστροφή στην ενδεκάδα του Παναθηναϊκού για το ματς με τον Άρη για τους Οικονόμου, Χατζηγιοβάνη και Κάτσε. Συγκεκριμένα, ο Γιώργος Δώνης επέλεξε τον Διούδη κάτω από τα δοκάρια, τριάδα στην άμυνα με Πούγγουρα, Κολοβέτσιο και Οικονόμου. Φουλ μπακ τους Ινσούα και Γιόχανσον, τριάδα στα χαφ με Δώνη, Κάτσε και Κουρμπέλη και τον Χατζηγιοβάνη δίπλα στον Μακέντα στην επίθεση.

Το ματς

Με την έναρξη του αγώνα ο Άρης ήταν αυτός που μπήκε πιο δυνατά στο ματς και προσπάθησε από τα αριστερά να επιτεθεί. Πιο συγκεκριμένα ο Λάρσον έκανε την κούρσα και έσπασε τη μπάλα προς τον Σιώπη, αλλά η άμυνα έδιωξε τη μπάλα. Στο 3’ ο Μαρτίνες δοκίμασε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά πέρασε άουτ.

Από κει και μετά ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να πάρει το χώρο του κέντρου, αλλά οι “κίτρινοι” είχαν κλείσει τους χώρους. Το παιχνίδι δε είχε καλό ρυθμό στα πρώτα 10 λεπτά του αγώνα, αλλά οι Θεσσαλονικείς ήταν πιο δραστήριου και κρατούσαν αρκετά τη μπάλα.

Στο 15’ ο Γκαρσία έπεσε στην περιοχή από μαρκάρισμα του Οικονόμου και ο Άρης ζήτησε πέναλτι, αλλά δεν υπήρξε τίποτα. Στη συνέχεια της φάσης ο Μαρτίνες έκανε αμέσως το αριστερό σουτ, αλλά η μπάλα βρέθηκε στην εξωτερική πλευρά της εστίας του Διούδη.

Για πρώτη φορά που οι “πράσινοι” βγήκαν μπροστά ήταν στο 18’. Ο Γιόχανσον βρέθηκε στη μεγάλη περιοχή, έκανε τη σέντρα προς τον Μακέντα, αλλά η άμυνα του Άρη έδιωξε και στη συνέχεια ο Κάτσε κέρδισε φάουλ. Ο Ιταλός το εκτέλεσε, αλλά ήταν κακό. Παρόλα αυτά η φάση συνεχίστηκε με τον Ινσούα να δοκιμάζει μακρινό σουτ, αλλά ήταν αρκετά άστοχο στο 20’.

Στο 22’ ο Άρης λίγο έλειψε να κάνει το 0-1. Ο Λάρσον έκανε το γύρισμα από αριστερά με αποδέκτη τον Μαρτίνες και το σουτ του Αργεντινού τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Διούδη, καθώς η αμυντική προσέγγιση των παικτών του Τριφυλλιού ήταν κάκιστη.

Λίγο αργότερα και πιο συγκεκριμένα στο 25’ ήταν η σειρά του Παναθηναϊκού να απαντήσει στην ευκαιρία των φιλοξενουμένων. Ο Μακέντα πήρε τη μπάλα από τα αριστερά, σύγκλινε προς τα μέσα, αλλά το σουτ του πέρασε άουτ.

Με τη συμπλήρωση του 30ου λεπτού ο Άρης συνέχιζε να πιέζει, κερδίζοντας μάλιστα το πρώτο κόρνερ του αγώνα, αλλά η εκτέλεση δεν ήταν καλή και η άμυνα των γηπεδούχων έδιωξε τον κίνδυνο. Δύο λεπτά αργότερα ήταν η σειρά των “πρασίνων” για να απειλήσει την εστία της ομάδας της Θεσσαλονίκης. Ο Δώνης πέρασε τον Σιώπη και έκανε το σουτ, αλλά ο Κουέστα μπλόκαρε εύκολα, μιας και η μπάλα ήταν χαμηλά.

Το παιχνίδι απέκτησε ρυθμό, αλλά ο δυνατός αέρας που υπήρξε στο ΟΑΚΑ δυσκόλεψε τις προσπάθειες των δύο ομάδων. Στο 42’ ο Οικονόμου βγήκε στην επίθεση και έκανε το σουτ από τα αριστερά, αλλά και πάλι ο κίπερ του Άρη ήταν στη σωστή θέση και μπλόκαρε εύκολα και αυτή ήταν η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου.

Με την έναρξη του β’ μέρους ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να βγει στην επίθεση, αλλά το σουτ του Κουρμπέλη στο 48’ δεν βρήκε στόχο. Στο 51’ ο Άρης κέρδισε φάουλ, με τον Γκαρσία να το εκτελεί, με τον Ντιγκινί να πιάνει το πλασέ, αλλά πέρασε λίγο άουτ.

Στο 55’ οι “κίτρινοι” απείλησαν την εστία του Διούδη για άλλη μία φορά. Ο Γκαρσία έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ. Όμως στο 58’ το Τριφύλλι λίγο έλειψε να ανοίξει το σκορ με τους Ινσούα και Δώνη. Αρχικά ο Αργεντινός άσος έπιασε την κεφαλιά μέσα από τη μεγάλη περιοχή, αλλά ο Κουέστα μπλόκαρε με δυσκολία και στη συνέχεια ο Οικονόμου έβγαλε νέα καλή σέντρα από αριστερά, ο Δώνης στόπαρε, δεν κατάφερε όμως να πλασάρει.

Άνοιξε… λογαριασμό ο Δώνης!

Στην πρώτη του οργανωμένη επίθεση που δημιούργησε ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Στο 63’ ο Οικονόμου με καλή προσπάθεια από αριστερά ελίχθηκε, βρήκε τον Μακέντα, αυτός έκανε μπαλιά χαμηλή παράλληλη προς την εστία και ο Δώνης πλάσαρε σωστά για το 1-0, με τον νεαρό άσο να σημειώνει το πρώτο του τέρμα στο πρωτάθλημα.

Το τέρμα που σημείωσε τους “πράσινους” τους βοήθησε σε μεγάλο βαθμό για τον έλεγχο του αγώνα. Οι κινήσεις τους ήταν σχετικά πιο ήρεμες και οι παίκτες ανέβασαν στροφές. Όμως στο 72’ ο Άρης απείλησε την εστία του Διούδη με τον Φετφατζίδη να κάνει το σουτ, αλλά πέρασε άουτ.

Μαγικό “κρέμασμα” από τον Ινσούα!

Ο Ινσούα έψαχνε το γκολ και στο 74’ ο Αργεντινός άσος έδειξε τα “μαγικά” του. Από τη γραμμή του πλαγίου άουτ και με τη μπάλα να φεύγει μπροστά για τον Άλτμαν, ο Ινσούα έκανε κίνηση προς την περιοχή, πήρε το γύρισμα και «εκτέλεσε» τον Κουέστα με μαγικό τρόπο για το 2-0!

Έτσι, μετά το δεύτερο τέρμα, ο Γιώργος Δώνης άλλαξε το σχήμα, βάζοντας και δεύτερο επιθετικό, καθώς ο Καμπετσής μπήκε στο ματς στη θέση του Χατζηγιοβάνη. Μάλιστα λίγα δευτερόλεπτα από την είσοδο του λίγο (πιο συγκεκριμένα στο 78’) έλειψε να κάνει το 3-0, καθώς από τη σέντρα του Κουρμπέλη θέλησε να βρει τον νεαρό στράικερ αλλά άνοιξε το κοντρόλ και ο Κουέστα κατάφερε να τον νικήσει.

Στο 89' ο Παναθηναϊκός κέρδισε κόρνερ με τον Εμμανουηλίδη να πιάνει την κεφαλιά, αλλά να περνά άουτ και στα 4 λεπτα των καθυστερήσεων δεν υπηρξε κάτι το ιδιαίτερο και το ματς έληξε με τους "πράσινους" να παίρνουν τη νίκη με 2-0 κόντρα στον Άρη, παίζοντας πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο.

Οι συνθέσεις

Παναθηναϊκός: Διούδης, Γιόχανσον, Πούγγουρας, Κολοβέτσιος, Οικονόμου, Ινσούα, Κουρμπέλης, Κάτσε, Δώνης (73’ Άλτμαν), Μακέντα (85’ Εμμανουηλίδης), Χατζηγιοβάνης (77’ Καμπετσής)

Άρης: Κουέστα, Μπάσα (65’ Ματίγια), Ντιγκινί, Λάρσον, Γκαρσία, Βαλεριάνος, Μαρτίνες (65’ Φετφατζίδης), Σιώπης, Βέλεθ, Κορχούτ, Ρόουζ

Το παρόν διαδικτυακό μέσο ουδεμία ευθύνη εκ του νόμου φέρει περί των επωνύμων ή ανωνύμων σχολίων που φιλοξενεί. Σε περίπτωση που θεωρείτε πως κάποιο σχόλιο σας θίγει, παρακαλούμε επικοινωνήστε μέσω της φόρμας επικοινωνίας έτσι ώστε να αφαιρεθεί άμεσα.