Δύο φάσεις, δύο γκολ. Ο ΠΑΟΚ ήταν αποτελεσματικός στις φάσεις που δημιούργησε και πήρε μια σχετικά εύκολη νίκη με 0-2 κόντρα στον Παναθηναϊκό. Οι "πράσινοι" πλήρωσαν τις κακές τοποθετήσεις στην άμυνα και οι Μαουρίτσιο στο 2' και Σαμπά στο 47' έβαλαν "ταφόπλακα" στην ομάδα του Γιώργου Δώνη. Πλέον η 5η θέση, μετά τη νίκη του Αρη επί της ΑΕΚ, απομακρύνθηκε για τα καλά.

Πως έπαιξε

Με σύστημα 3-4-3 παρέταξε ο Γιώργος Δώνης τον Παναθηναϊκό κόντρα στον ΠΑΟΚ. Συγκεκριμένα ο Έλληνας τεχνικός επέλεξε τον Διούδη κάτω από τα δοκάρια, τριάδα στην άμυνα με Πούγγουρα, Κολοβέτσιο και Μαυρομμάτη. Φουλ μπακ τους Ινσούα και Γιόχανσον, αμυντικά χαφ τους Κάτσε και Κουρμπέλη και Μπουζούκη με Χατζηγιοβάνη πίσω από τον Μακέντα.

Το ματς

Γκολ από τα… αποδυτήρια για τον ΠΑΟΚ

Δεν πέρασε 1:30 λεπτό από την έναρξη του αγώνα και ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ με τον Μαουρίτσιο. Ύστερα από κόρνερ του Βιεϊρίνια, ο Βραζιλιάνος άσος του “δικεφάλου του βορρά” εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την κάκιστη έξοδο του Διούδη και σε άδειο τέρμα έκανε το 0-1 και από πολύ νωρίς τα δεδομένα άλλαξαν, καθώς ο Πούγγουας έχασε τον έχασε!

Όπως ήταν λογικό ο Παναθηναϊκός έπρεπε να βρει τον τρόπο για να φέρει το ματς στα ίσα, καθώς από πάρα πολύ νωρίς ήταν πίσω στο σκορ. Στο 3’ οι “πράσινοι” προσπάθησαν να δημιουργήσουν την πρώτη τους επίθεση. Μετά από βαθιά μπαλιά προς τον Μακέντα με τον Ιταλό να μπαίνει στην περιοχή αλλά δεν έκανε καλό κοντρόλ και δεν μπόρεσε να πλασάρει.

Το τριφύλλι προσπαθούσε να επιτεθεί από τα αριστερά, με τον Ινσούα να παίρνει προσωπικές προσπάθειες, αλλά οι αμυντικοί του ΠΑΟΚ κρατούσαν εύκολα την κατοχή της μπάλας και σίγουρα αυτό δεν εξυπηρετούσε τους γηπεδούχους.

Παρόλα αυτά στο 20’ οι Θεσσαλονικείς έφτασαν μια ανάσα από το 0-2. Μετά από βαθιά μπαλιά προς τον Ζαμπά ο οποίος γύρισε στο ύψος του πέναλτι προς τον Μαουρίσιο ο οποίος έκανε το σουτ με τη μπάλα να κοντράρει στο σώμα του Μαυρομάτη και στην επαναφορά πήγε στον Ινσούα και από κει στα χέρια του Διούδη.

Ήταν χαρακτηριστικό πως ο ΠΑΟΚ είχε τον απόλυτο έλεγχο στο στο ματς, καθώς ο Παναθηναϊκός ήταν ανήμπορος να δημιουργήσει σωστές επιθέσεις. Ο μόνος “ζωηρός” ήταν ο Ινσούα, που πάλευε κάθε μπαλιά που του ερχόταν, αλλά οι συμπαίκτες του δεν μπορούσαν να συμμετάσχουν.

Στο 35’ ο Ακπόμ έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 0-2. Ο στράικερ του “δικεφάλου του βορρά” σταμάτησε πολύ ωραία τη μπάλα ανάμεσα από δύο αμυντικούς αλλά έκανε πολύ κακό αριστερό σουτ και πέρασε άουτ.

Η πρώτη καλή φάση για τον Παναθηναϊκό έγινε στο 40’. Μετά από φάουλ, η μπάλα κατέληξε στον Κολοβέτσιο, αλλά τα διαδοχικά σουτ του Έλληνα αμυντικού σταμάτησαν οι Μάτος και Βαρέλα και στη συνέχεια οι παίκτες του ΠΑΟΚ απομάκρυναν με ευκολία τη μπάλα.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Μακέντα έφτασε μια ανάσα από το 1-1. Ο Ιταλός στράικε, μετά από βαθιά μπαλιά του Μπουζούκη, έγινε κάτοχος της μπάλας, αλλά ο Πασχαλάκης μπλόκαρε εντυπωσιακά το πλασέ του σε κόρνερ και στην εξέλιξη της φάσης η μπάλα πήγε στο δεύτερο δοκάρι και ο Μαυρομμάτης έκανε κεφαλιά άουτ και αυτή ήταν η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου με τον ΠΑΟΚ να έχει το γκολ από το 2’.

Με την έναρξη του β’ μέρους ο Δώνης έκανε την πρώτη του αλλαγή με τον Εμμανουηλίδη να μπαίνει στη θέση του Χατζηγιοβάνη.

Μία επίθεση και 0-2 ο ΠΑΟΚ

Όπως και το πρώτο ημίχρονο, έτσι και στο δεύτερο ο ΠΑΟΚ πέτυχε και δεύτερο τέρμα από τον Ζαμπά. Ο Μάτος έκανε την προσπάθεια από τα δεξιά και την παράλληλη μπαλιά προς τον Μπίσεσβαρ με τον Κουρμπέλη να προσπαθεί να διώξει αλλά έστειλε τη μπάλα στον Βραζιλιάνο άσο, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα για το 0-2 στο 47’.

Έτσι από πάρα πολύ νωρίς ο Παναθηναϊκός ήταν για τα καλά με την πλάτη στον τοίχο, καθώς θα έπρεπε να αλλάξει άρδην την εικόνα του για να φτάσει έστω στην ισοφάριση, αλλά με αυτήν την εικόνα που παρουσίαζε, τα πράγματα γινόντουσαν ακόμα πιο δύσκολα.

Στο 55’ Ζαμπά λίγο έλειψε να κάνει το 0-3, με τον αρχηγό των Θεσσαλονικιών να περνά σα… σταματημένο τον Γιόχανσον, αλλά το πλασέ του δεν ήταν δυνατό και ο Διούδης μπλόκαρε τη μπάλα, με την άμυνα του να τον εκθέτει ξανά.

Ήταν φανερό πως οι παίκτες του Παναθηναϊκού προσπαθούσαν μόνο από σέντρες να δημιουργήσουν κάτι, αλλά ότι έκαναν έμενε στη μέση. Έτσι ο ΠΑΟΚ βρήκε στην αντεπίθεση με τον Ακπόμ να γίνεται κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή αλλά σούταρε αρκετά ψηλά έξω.

Όμως στο 64’ οι “πράσινοι” έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να μειώσουν σε 1-2. Ο Κάτσε έκανε το φάουλ ο Βαρέλα πήγε να διώξει με τη μπάλα να βρίσκει στο γόνατο του Πούγγουρα και να παίρνει πορεία προς την εστία του Πασχαλάκη αλλά η μπάλα έφυγε έξω.

Έτσι στο 69’ ο Γιώργος Δώνης έκανε διπλή αλλαγή, βάζοντας τους Άλτμαν και Χ. Δώνη στη θέση των Πούγγουρα και Κάτσε, κάνοντας πιο επιθετικογενή την ομάδα. Στο 71’ ο ΠΑΟΚ έμεινε με 10 παίκτες, ύστερα από το μαρκάρισμα μαρς του Ζαμπά στον Κολοβέτσιο, με τον παίκτη των φιλοξενουμένων να βλέπει απευθείας την κόκκινη κάρτα.

Παρά την αριθμητική υπεροχή του παναθηναϊκού, δεν μπορούσαν να κάνουν κάτι καλό. Παρόλα αυτά στο 75’ ο Ινσούα λίγο έλειψε να κάνει το 1-2. Ο Αργεντινός άσος εξαπέλυσε κεραυνό από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά ο Πασχαλάκης έκανε εντυπωσιακή απόκρουση, στερώντας στους “πράσινους” το γκολ.

Στο 83’ ο Μπουζούκης έγινε αποδέκτης της μπάλας και έκανε το σουτ με το αριστερό με τον Πασχαλάκη να διώχνει σωτήρια. Αλλά στη συνέχεια της φάσης ο ΠΑΟΚ έφτασε πολύ κοντά στο 0-3. Οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στην αντεπίθεση με τρεις παίκτες με τον Ακπόμ να δίνει στον ανενόχλητο Κρέσπο, αυτός την γύρισε προς τον Πέδρο Ενρίκε που έκανε το πλασέ από το ύψος του πέναλτι και έστειλε τη μπάλα εκτός εστίας.

Από κει και μετά ο Παναθηναϊκος προσπάθησε για το γκολ της τιμής, αλλά η τύχη δεν ήταν με το μέρος του και το 0-2 έμεινε μέχρι το τέλος του αγώνα.  Στα 4 λεπτά των καθυστερήσεων οι παίκτες του Δώνη δεν μπόρεσαν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα και έτσι ο ΠΑΟΚ πήρε διπλό "τίτλου".

Οι συνθέσεις

Παναθηναϊκός: Διούδης, Γιόχανσον, Κολοβέτσιος, Μαυρομμάτης, Ινσούα, Πούγγουρας (69’ Άλτμαν), Κάτσε (69’ Δώνης), Κουρμπέλης, Χατζηγιοβάνης (46’ Εμμανουηλίδης), Μπουζούκης, Μακέντα

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια (82' Ενρίκε), Λημνιός, Σάκχοφ (77’ Γιαννούλης), Μαουρίτσιο, Ζάμπα, Μπίσεσβαρ (70’ Ολιβέϊρα), Άκπομ

Το παρόν διαδικτυακό μέσο ουδεμία ευθύνη εκ του νόμου φέρει περί των επωνύμων ή ανωνύμων σχολίων που φιλοξενεί. Σε περίπτωση που θεωρείτε πως κάποιο σχόλιο σας θίγει, παρακαλούμε επικοινωνήστε μέσω της φόρμας επικοινωνίας έτσι ώστε να αφαιρεθεί άμεσα.