Η κατάρα του 2019 "έσπασε" και μάλιστα με μεγάλο διπλό. Ο Παναθηναϊκός, ο οποίος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 10 παίκτες από την αποβολή του Κάτσε στο 59', πέρασε από το Αγρίνιο. Οι "πράσινοι" επικράτησαν με 0-1 του Παναιτωλικού με το τέρμα του Μπουζούκη και πήρε μια μεγάλη... ανάσα στο βαθμολογικό πίνακα.

Πως έπαιξε

Με σύστημα 3-4-3 παρέταξε ο Γιώργος Δώνης τον Παναθηναϊκό κόντρα στον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο. Συγκεκριμένα, επέλεξε τον Διούδη κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα τριάδα με Κουλιμπαλί, Κολοβέτσιο και Μαυρομμάτη.Αμυντικά χαφ τους Κουρμπέλη και Κάτσε, από αριστερά τον Ινσούα, δεξιά τον Γιόχανσον και τους Μπουζούκη και Χατζηγιοβάνη πίσω από τον Μακέντα.

Το ματς

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε από τα πρώτα λεπτά του αγώνα στο Αγρίνιο να έχει την κατοχή της μπάλας και στο 3’ έχασε την πρώτη του καλή ευκαιρία. Ο Μακέντα βρέθηκε από δεξιά, αλλά ήταν αρκετά πλάγια και η μπάλα πέρασε άουτ, αλλά ο Παναιτωλικός πρέσαρε ψηλά και προσπάθησε να απειλήσει την εστία του Διούδη.

Ο Μάζουρεκ στο 5’ κέρδισε το φάουλ σε καλή θέση και το εκτέλεσε ο ίδιος, αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ. Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι έψαχναν τον τρόπο να είναι στην επίθεση, αλλά οι παίκτες του Δώνη κρατούσαν τη μπάλα.

Στο 9’ ο Μπουζούκης έκανε ένα σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, αλλά ο Κυριαίδης μπλόκαρε εύκολα. Ήταν ενδεικτικό πως το Τριφύλλι προσπαθούσε να δημιουργήσει επιθέσεις από τις πτέρυγες με τον Κουλιμπαλί να παίρνει πρωτοβουλίες, αλλά η σέντρα που δοκίμασε την μπλόκαρε ο Άργκους.

Το ματς ήταν αρκετά δυνατό, με πολλές μάχες στο χώρο του κέντρου. Όμως το πρόβλημα του αγωνιστικού χώρου ήταν μεγάλο (λίγες ώρες πριν έβρεχε στο Αγρίνιο) και το τερέν ήταν ολισθηρό και τα μαρκαρίσματα ήταν σκληρά. Με τη συμπλήρωση του 25ου λεπτού οι δύο ομάδες έψαχναν κυρίως από αντεπιθέσεις τον τρόπο να απειλήσουν.

Στο 28’ ο Παναιτωλικός έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 1-0. Μετά από φάουλ του Μάζουρεκ, ο Μαλής προωθήθηκε, έπιασε την κεφαλιά μέσα στη μεγάλη περιοχή αλλά ο Διούδης έκανε μεγάλη απόκρουση και έστειλε τη μπάλα σε κόρνερ, όπου πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Έδωσε το ρυθμό με… Μπουζούκη

Μία καλή επίθεση χρειάστηκε να κάνει ο Παναθηναϊκός και αμέσως σημειώθηκε τέρμα. Στο 32’ ο Χατζηγιοβάνης έβγαλε εξαιρετική κάθετη πάσα στον Μακέντα, ο Ιταλός έφυγε από αριστερά και πάσαρε την παράλληλη πάσα και ο Μπουζούκης έσπρωξε την μπάλα στην κενή εστία, γράφοντας το 0-1.

Σίγουρα αυτό το τέρμα έδωσε μεγαλύτερη ώθηση στους “πράσινους”, καθώς για πρώτη φορά βγήκαν με αξιώσεις στην εστία των γηπεδούχων και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ, κόντρα στη ροή του αγώνα.

Όπως ήταν λογικό και αναμενόμενο το γκολ «έλυσε» τα πόδια των φιλοξενουμένων, που πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, αλλά οι παίκτες της ομάδας του Αγρινίου πίεζαν και έψαχναν, κυρίως από σέντρες, να απειλήσουν την εστία του Διούδη.

Στο 44’ κέρδισαν φάουλ σε καλή θέση, με τον Λοσέρο να πατά στον Μάζουρεκ να κάνει το εκτελεί, αλλά η μπάλα δεν πέρασε από το τείχος. Όμως η τελευταία φάση του ημιχρόνου άνηκε στον Παναθηναϊκό. Ο Μακέντα κέρδισε το φάουλ με τον Μπουζούκη να το εκτελεί, αλλά ο Κολοβέτσιος ήταν σε θέση οφσάιντ και έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος.

Με την έναρξη του β’ ημιχρόνου ο Παναιτωλικός μπήκε αρκετά δυνατά, έχοντας πολύ καλή κυκλοφορία μπάλας, και προσπάθησε να βρει τον τρόπο για να φέρει το ματς στα ίσα. Οι επιθέσεις γινόντουσαν από δεξιά με τον Μαρινάκη και μέσα σε 2 λεπτά (49’ και 51’) είχε κερδίσει ισάριθμα κόρνερ, αλλά πέρασαν ανεκμετάλλευτα.

Ήταν χαρακτηριστικό πως στα πρώτα 10 λεπτά του 2ου μέρους οι παίκτες του Παναθηναϊκού δεν μπορούσαν να βγουν από τα καρέ τους και να δημιουργήσουν επιθετικές καταστάσεις. Μάλιστα στο 59’ οι “πράσινοι” έμειναν με παίκτη λιγότερο, καθώς ο Κάτσε δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και πλέον άλλαξαν τα πλάνα του Γιώργου Δώνη.

Ο Μάζουρεκ εκτέλεσε το φάουλ στο 61’, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ και ήταν φανερό πως οι Αγρινιώτες έψαχναν με κάθε τρόπο το τέρμα της ισοφάρισης. Έτσι ο Γιώργος Δώνης έβαλε στο ματς τον Χρήστο Δώνη στο 64’ στη θέση του Μακέντα, προκειμένου να ενισχύσει το κέντρο και να κάνει πιο αμυντικό το σχήμα.

Όπως ήταν λογικό ο Παναθηναϊκός θα έκανε τα πάντα για να κρατήσει με όλες τους τις δυνάμεις το προβάδισμα και θα έψαχνε και δεύτερο τέρμα από αντεπιθέσεις. Σε ρόλο επιθετικού πήγε ο Χατζηγιοβάνης, ο οποίο προσπαθούσε να κυνηγήσει όποια μπάλα ήταν διεκδικήσιμη.

Έτσι όπως διαμορφώθηκε το ματς, ο Δώνης έβαλε τον Καμπετσή στη θέση του Χατζηγιοβάνη στο 75’, καθώς ήθελε ένα καθαρό επιθετικό. Σε αυτά τα λεπτά το Τριφύλλι δεν είχε δημιουργήσει καμία επιθετική απειλή στην εστία του Κυριακίδη, αλλά το πρώτο του μέλημα ήταν η άμυνα.

Στο 86’ λίγο έλειψε να γίνει το 0-2 για τον Παναθηναϊκός. Ο Καμπετσής βγήκε στη κόντρα προσπάθησε να πλασάρει ψιλοκρεμαστά τον Κυριακίδη, αλλά η μπάλα δεν πήρε το απαιτούμενο ύψος και ο πορτιέρο των γηπεδούχων μπλόκαρε τη μπάλα.

Όπως ήταν λογικό ο Δώνης έβαλε τον Παντελάκη στη θέση του Μπουζούκη στο 88’, καθώς στα λίγα λεπτά που απέμεναν, ήθελε τη διασφάλιση του διπλού.

Στα πέντε λεπτά των καθυστερήσρων ο Παναιτωλικός πίεζε, αλλά δεν έκανε κάτι παραπάνω και ο Παναθηναϊκός πήρε ένα μεγάλο διπλό μέσα στο Αγρίνιο και "έσπασε" την... κατάρα του 2019!

Οι συνθέσεις

Παναιτωλικός: Κυριακίδης, Μαρινάκης (71’ Λιάβας), Μαλής, Άργκους, Αμαράλ, Λουσέρο, Ντίας, Μανά (64’ Γκούγκα), Μάζουρεκ, Ουίλιαν, Μπαΐροβιτς (82’ Τσιγκάρας)

Παναθηναϊκός: Διούδης, Κουλιμπαλί, Κολοβέτσιος, Μαυρομμάτης, Κουρμπέλης, Κάτσε, Ινσούα, Γιόχανσον, Μπουζούκης (88’ Παντελάκης), Χατζηγιοβάνης (75’ Καμπετσής), Μακέντα (64’ Δώνης)

Το παρόν διαδικτυακό μέσο ουδεμία ευθύνη εκ του νόμου φέρει περί των επωνύμων ή ανωνύμων σχολίων που φιλοξενεί. Σε περίπτωση που θεωρείτε πως κάποιο σχόλιο σας θίγει, παρακαλούμε επικοινωνήστε μέσω της φόρμας επικοινωνίας έτσι ώστε να αφαιρεθεί άμεσα.