Από το κακό στο χειρότερο... Ο Παναθηναϊκός κατάφερε για μία ακόμα φορά να γίνει... αυτόχειρας και έχασε μία ακόμα ευκαιρία για την 5η θέση του πρωταθλήματος. Οι "πράσινοι" έφεραν ισοπαλία (1-1) με τη Λάρισα στο ΟΑΚΑ και δεν μπόρεσε να "σπάσει το ρόδι" για το 2019. Ο Μακέντα με πέναλτι στο 3' άνοιξε το σκορ, αλλά από κει και μετά οι παίκτες του Γιώργου Δώνη δεν μπόρεσαν να σημειώσουν και δεύτερο τέρμα.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι "βυσσινί", που αγωνιζόντουσαν με 10 παίκτες από πάρα πολύ νωρίς, κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα με τον Ντέλετιτς στο 54' και το 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Πως έπαιξε

Ρεκτιφιέ στην ενδεκάδα από τον Γιώργο Δώνη στο ματς με την ΑΕΛ καθώς έβαλε τους Κουλιμπαλί, Παντελάκη, Εμμανουηλίδη και Τζανδάρη. Συγκεκριμένα, ο Έλληνας τεχνικός χρησιμοποίησε κάτω από τα δοκάρια τον Διούδη, στην άμυνα Κουλιμπαλί, Μαυρομμάτη, Παντελάκη και Ινσούα. Τριάδα στα χαφ με Κουρμπέλη, Δώνη και Τζανδάρη, μπροστά τους Εμμανουηλίδη και Μπουζούκη με Μακέντα στην κορυφή.

Το ματς

Με το… καλησπέρα το “κάρφωσε” ο Μακέντα!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε η αναμέτρηση του Παναθηναϊκού με την ΑΕΛ. Μόλις στο 39’’ οι “πράσινοι” κέρδισαν πέναλτι. Μετά από εξαιρετική μπαλιά του Μαυρομμάτη μπροστά για τον Μακέντα, ο Ιταλός προστάτευσε τη μπάλα με το κορμί του και σε θέση για γκολ ανατράπηκε από τον Γκοΐκοβιτς, ο οποίος και αποβλήθηκε. Την εσχάτη των ποινών την ανέλαβε ο στράικερ του Τριφυλλιού και στο 2’ έκανε το 1-0.

Μάλιστα 2 λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι “άγγιξαν” το 2-0, αλλά ο Εμμανουηλίδης δεν βρήκε στόχο με τη μπάλα να περνά λίγο άουτ. Οι παίκτες του Γιώργου Δώνη εκμεταλλεύτηκαν πλήρως την αριθμητική τους υπεροχή και έψαχναν με κάθε τρόπο το διπλασιασμό των τερμάτων τους.

Παρόλα αυτά στο 11’ οι “βυσσινί” προσπάθησαν να βγουν μπροστά, μετά από φάουλ που κέρδισαν ανάμεσα στο κέντρο και στη μεγάλη περιοχή του Παναθηναϊκού, αλλά η εκτέλεση ήταν κακή μιας και οι αμυντικοί των γηπεδούχων έβγαλαν εύκολα τη μπάλα.

Στο 13’ ο Ινσούα προσπάθησε να κάνει το 2-0. Ο Αργεντινός άσος βρέθηκε στη μεγάλη περιοχή, αλλά το σουτ του (με το δεξί πόδι) πέρασε αρκετά μετρά μακριά από το δεξί δοκάρι του Κρίστινσον.

Οι “πράσινοι” ήταν ζωηροί και ήθελαν να διπλασιάσουν τα τέρματα τους από νωρίς, αλλά τα χαλούσαν στην τελική προσπάθεια. Η Λάρισα είχε κλείσει τους χώρους και οι παίκτες του Τριφυλλιού δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν επιθετικές καταστάσεις. Παρόλα αυτά στο 23’ ο Κουλιμπαλί άγγιξε έφτασε κοντά στο 2-0. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Εμμανουηλιδη, ο αμυντικός από το Μάλι βρέθηκε στη μεγάλη περιοχή, αλλά η κεφαλιά του πέρασε ελάχιστα άουτ.

Ο Παναθηναϊκός ήταν συνεχώς μπροστά και έψαχνε κάθε τρόπο για να απειλήσουν με αξιώσεις την εστία του Κρίστινσον, αλλά η ΑΕΛ δεν είχε απειληθεί ιδιαίτερα και έδιωχνε εύκολα τη μπάλα από την περιοχή της. Ήταν ενδεικτικό πως το Τριφύλλι είχε να δημιουργήσει “καθαρή φάση” από το 13’ και από κει και μετά είχε ανούσια κατοχή της μπάλας.

Έτσι, με τη συμπλήρωση του 40ου λεπτού, οι γηπεδούχοι είχαν κλείσει για τα καλά τους “βυσσινί” στα καρέ τους, αλλά από κει και μετά δεν μπορούσαν να συνδυαστούν σωστά. Όμως στο 43’ η ΑΕΛ βρέθηκε μπροστά και προσπάθησε να απειλήσει την εστία του Διούδη, αλλά το σουτ του Μιλοσάβλιεβιτς πέρασε άουτ.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα το πρώτο ημίχρονο να λήξει με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 1-0 από το εύστοχο πέναλτι του Μακέντα από το 3’, να έχει την κατοχή της μπάλας αλλά να μη μπορεί να δημιουργήσει κάποια επικίνδυνη φάση στην εστία των Λαρισαίων.

Με την έναρξη του β’ μέρους ο Παναθηναϊκός έκανε την πρώτη του αλλαγή με τον Άλτμαν να μπαίνει στη θέση του Μπουζούκη, καθώς ήθελε να δώσει χρόνο συμμετοχής στον Ισραηλινό άσο και να ξεκουράσει τον νεαρό χαφ, καθώς ακολουθούν δύσκολα παιχνίδια.

Από κει και μετά το ματς ήταν στο ίδιο μοτίβο. Οι “πράσινοι” είχαν την κατοχή της μπάλας και προσπαθούσαν να βγουν με αξιώσεις στην επίθεση, αλλά οι σέντρες που επιχειρούσαν δεν έβρισκαν το στόχο.

Από το… πουθενά ήρθε η ισοφάριση

Η φλυαρία του Τριφυλλιού στην αναμέτρηση έφερε την ισοφάριση από τη Λάρισα στο 54’. Ο Μαυρομμάτης έκανε το λάθος στην πλάγια γραμμή, ο Ντέλετις έκλεψε, μπήκε στην περιοχή και με το αριστερό νίκησε χαμηλά τον Διούδη για το 1-1 στο ΟΑΚΑ!

Πλέον το ματς απέκτησε άλλο ρυθμό, καθώς ο Παναθηναϊκός έπρεπε με κάποιον τρόπο να διπλασιάσει τα τέρματα του, καθώς έχασε το πλεονέκτημα που είχε και επέτρεψε στους φιλοξενουμένους να ισοφαρίσουν.

Με τη συμπλήρωση μίας ώρα παιχνιδιού οι “πράσινοι” ήταν αρκετά προβλέψιμοι στο παιχνίδι τους μιας και έβγαζαν μόνο σέντρες και όχι κάποια κάθετη μπαλιά που θα “τρυπούσε” στην άμυνα των Λαρισαίων. Έτσι στο 63’ ο Γιώργος Δώνης έβαλε τον Μουνιέ στο ματς στη θέση του Τζανδάρη, ώστε οι γηπεδούχοι να είναι πιο επιθετικοί.

Οι προσπάθειες του Τριφυλλιού, για την επίτευξη ενός δεύτερου τέρματος, ήταν άκαρπες και όσο πέρναγε η ώρα, τόσο μεγάλωνε ο εκνευρισμός των παικτών. Το παιχνίδι πλησίαζε στο 80ο λεπτό και ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να βρει το σωστό τρόπο επίθεσης και αυτό βόλευε την ΑΕΛ, μιας και κρατούσε σχετικά εύκολα το βαθμό της ισοπαλίας.

Ήταν χαρακτηριστικο πως μετά το τέρμα της ΑΕΛ, το Τριφύλλι δεν είχε δημιουργήσει καμία ευκαιρία για το 2-1 και έπρεπε να φτάσει στο 87' για να "αγγίξει" το δεύτερο τέρμα. Ο Μακέντα βρέθηκε στη μεγάλη περιοχή και προσπάθησε με κεφαλιά να βάλει τη μπάλα στα δίχτυα. Μάλιστα υπήρχε και πέναλτι υπέρ του Ιταλού, καθώς του τράβηξαν τη φανέλα, αλλά ο διαιτητής Παπαδόπουλος δεν έδειξε κάτι.

Στα πέντε λεπτά των καθυστερήσων οι "πράσινοι" προσπάθησαν για το 2-1, αλλά στο 93' ο Κρίστινσον απέκρουσε τις προσπάθειες του Κουρμπέλη στο 93', ενώ οι παίκτες της ΑΕΛ έκαναν σκόπιμα καθυστερήσεις (μιας και τους βόλευε) το αποτέλεσμα. Έτσι ο Παναθηναϊκός δεν γεύτηκε τη χαρά της νίκης για ένα ακόμα παιχνίδι του πρωταθλήματος, μένοντας στο 1-1 που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Οι συνθέσεις

Παναθηναϊκός: Διούδης, Κουλιμπαλί, Παντελάκης, Μαυρομάτης, Εμμανουηλίδης (75’ Χατζηθεοδωρίδης), Ινσούα, Δώνης, Κουρμπέλης, Τζανδάρης (63’ Μουνιέ), Μπουζούκης (46’ Άλτμαν), Μακέντα

ΑΕΛ: Κρίστινσον, Μπαργκάν (6’ Γκόλιας), Μιλοσάβλιεβιτς, Ντέλετιτς (77’ Μόρας), Ζίζιτς, Γιακιμόβσκι, Σικάβκα (59’ Ακόστα), Καρανίκας, Σεσέροβιτς, Νούνιτς, Γκοΐκοβιτς

Το παρόν διαδικτυακό μέσο ουδεμία ευθύνη εκ του νόμου φέρει περί των επωνύμων ή ανωνύμων σχολίων που φιλοξενεί. Σε περίπτωση που θεωρείτε πως κάποιο σχόλιο σας θίγει, παρακαλούμε επικοινωνήστε μέσω της φόρμας επικοινωνίας έτσι ώστε να αφαιρεθεί άμεσα.