Όπως και στο Κύπελλο, έτσι και στο πρωτάθλημα η Λαμία αποδεικνύεται σκληροτράχηλος αντίπαλος. Οι Βοιωτοί επικράτησαν με 1-0 με φοβερό τέρμα του Μπερτόλιο στο 52' και οι "πράσινοι" για τρίτο σερί παιχνίδι μέσα στο 2019 δεν έχουν γευθεί τη χαρά της νίκης. Το μόνο που κρατά είναι την επιστροφή του Όμρι Άλτμαν μετά από 10 μήνες απουσίας.

Πως έπαιξε

Με τον Βαγγέλη Οικονόμου αντί του Εμάνουελ Ινσούα παρέταξε ο Γιώργος Δώνης τον Παναθηναϊκό στη Λαμία. Συγκεκριμένα, ο Έλληνας τεχνικός επέλεξε τον Διούδη κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα από αριστερά προς τα δεξιά τους Οικονόμου, Μαυρομμάτη, Κολοβέτσιο και Γιόχανσον. Ως αμυντικά χαφ Κάτσε και Δώνη, μπροστά τους τριάδα με Χατζηγιοβάνη, Μπουζούκη και Μουνιέ και στην κορυφή τον Μουνιέ.

Το ματς

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τη Λαμία να παίξει επιθετικά και στο 2’ κέρδισε κόρνερ με τον Μουνιέ, αλλά η κομπίνα δεν βγήκε. Όμως οι γηπεδούχοι, στο αμέσως επόμενο λεπτό, προσπάθησαν να απειλήσουν την εστία του Διούδη, αλλά το σουτ του Δημούτσου πέρασε άουτ στο 4’.

Οι παίκτες της Λαμίας πίεζαν την άμυνα των “πρασίνων” και έψαχναν να εκμεταλλευτούν το λάθος της άμυνας του Τριφυλλιού. Ήταν ενδεικτικό πως μέσα σε 3 λεπτά η Λαμία είχε κερδίσει 3 κόρνερ μιας και τα μετόπισθεν του Παναθηναϊκού έκαναν εύκολα το λάθος, αλλά ευτυχώς η κεφαλιά του Μπαράλες μπλοκαρίστηκε από τον Έλληνα κίπερ στο 7’.

Με την συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου η Λαμία είχε μπει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Κυκλοφορούσε σωστά τη μπάλα και έβγαζε πίεση κάνοντας δύσκολη την ανάπτυξη του Παναθηναϊκού και κέρδιζε συνεχώς κόρνερ, αλλά ο Αντέτζο δεν νίκησε τον Διούδη στην κεφαλιά που έκανε μέσα στη μεγάλη περιοχή στο 12’.

Το Τριφύλλι δεν μπορούσε να παίξει το παιχνίδι του, καθώς οι γηπεδούχοι είχαν εγκλωβίσει τους παίκτες του Γιώργου Δώνη. Έτσι στο 15’ ο Μπερτόλιο πέρασε από αριστερά και σέντραρε, αλλά κανείς δεν μπόρεσε να βάλει το κεφάλι του, με τη μπάλα να περνά από τη μικρή περιοχή και τον κίνδυνο να εξαλείφεται.

Δύο λεπτά αργότερα οι “πράσινοι” κέρδισαν φάουλ ανάμεσα στο κέντρο και στη μεγάλη περιοχή, αλλά βγήκε με τα χέρια και έδιωξε μακριά ο Σαράνοφ. Στο 22’ η Λαμία έφτασε κοντά στο να ανοίξει το σκορ. Ο Μπαράλες βρέθηκε στη μεγάλη περιοχή, μετά από πάσα του Μπερτόλιο, αλλά το σουτ του δεν ήταν δυνατό και ο Διούδης απέκρουσε σωτήρια.

Παρόλα αυτά στο 29’ ο Παναθηναϊκός έφτασε μία ανάσα από το 0-1. Ο Μπουζούκης πέρασε την κάθετη προς τον Μουνιέ ο οποίος βγήκε τετ α τετ, σπρώχτηκε από τον Αντέτζο έξω από την περιοχή μ τον Γάλλο να χάνει τη μπάλα αλλά ο Μακέντα είχε ακολουθήσει τη φάση και έκανε το πλασέ αλλά έστειλε τη μπάλα λίγο έξω από το δοκάρι του Σαράνοβ.

Από κει και μετά ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τους γηπεδούχους να μην κρατούν μπάλα και το Τριφύλλι να προσπαθεί κυρίως από μακρινές μπαλιές να βγει στην επίθεση. Στο 41’ ο Μπερτόλιο έφτασε πολύ κοντά στο να ανοίξει το σκορ με τον Μπερτόλιο, ο οποίος με προσωπική ενέργεια μπήκε στη μεγάλη περιοχή, αλλά το πλασέ του πέρασε ελάχιστα άουτ.

Έτσι το πρώτο ημίχρονο έληξε με το ματς να είναι απόλυτα ισορροπημένο, καθώς τόσο η Λαμία αλλά και ο Παναθηναϊκός έχασαν μεγάλες ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ με τους “πράσινους” όμως να έχουν πολλά προβλήματα στην άμυνα και στην ανάπτυξη του αγώνα.

Με την έναρξη του β’ μέρους με τη Λαμία να είναι αυτή που προσπάθησε να απειλήσει την εστία του Διούδη, αλλά το σουτ του Βασιλαντωνόπουλου πέρασε ψηλά άουτ στο 47’.

Φοβερό τέρμα από τον Μπερτόλιο και 1-0 για τη Λαμία

Οι γηπεδούχοι είχαν τις ευκαιρίες και στο 52’ ο Μπερτόλιο άνοιξε το σκορ. Μετά την κεφαλιά του Μπαράλες ο Αργεντινός στράικερ έπιασε καταπλητικό σουτ στην κίνηση έξω από την περιοχή και με εντυπωσιακό τρόπο νίκησε τον Διούδη κάνοντας το 1-0, με την άμυνα του Παναθηναϊκού να είναι σε εντελώς λάθος θέση.

Τα πράγματα έγιναν πολύ δύσκολα για την ομάδα του Δώνη, καθώς έδειχνε πως δεν μπορούσε να βρει λύσεις στην ανάπτυξη της επίθεσης, ενώ ήταν φανερό πως οι δύο βασικοί τροφοδότες (Χατζηγιοβάνης και Μπουζούκης) ήταν εκτός αγώνα.

Έτσι στο 60’ ο τεχνικός του Τριφυλλιού έβαλε τον Άλτμαν στη θέση του Μουνιέ, με τον Ισραηλινό άσο να επιστρέφει στου αγωνιστικούς χώρους μετά από 11 μήνες. Όμως η άμυνα του Παναθηναϊκού ήταν… παιδική χαρά. Ο Μπαράλες στο 61’ ούταρε με τη μια αφού ξεμαρκαρίστηκε από τον Γιόχανσον, αλλά ο Διούδης μπλόκαρε.

Όμως στο 62’ ο Γιόχανσον έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 1-1. Ο Σουηδός άσος βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά ο Σαράνοφ έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ. Στην εξέλιξη της φάση ο Μακέντα έκανε... τσαφ μέσα από τη μικρή περιοχή, μετά την κεφαλιά-πάσα του Οικονόμου.

Όντας με την πλάτη στον τοίχο ο Παναθηναϊκός έψαχνε με κάθε τρόπο την ισοφάριση, αλλά ήταν αρκετά άτυχος, καθώς ο Μακέντα ήταν ο… μοιραίος παίκτης μιας και ευκαιρίες που έχασε είχαν στοιχήσει στο Τριφύλλι.

Στο 68’ οι γηπεδούχοι κέρδισαν φάουλ σε πολύ καλή θέση με τον Τομάς να ήταν αυτός που το εκτέλεσε, αλλά το σουτ του κόντραρε πάνω στο τείχος.

Έτσι στο 73’ ο Δώνης έβαλε τον Καμπετσή στη θέση του Χατζηγιοβάνης (ο οποίος δεν έκανε τίποτα στην αναμέτρηση) και άλλαξε το σχήμα σε 3-5-2, καθώς ο Έλληνας τεχνικός έψαχνε με κάθε τρόπο να βρει τη σωστή φόρμουλα για την ισοφάριση.

Λίγο πριν τη συμπλήρωση του 80ου λεπτού μπήκε και ο Βέργος στο ματς και ήταν ενδεικτικό πως ο Παναθηναϊκός θα τα έπαιζε όλα για όλα. Παρά την πίεση που ασκούσε στην εστία της Λαμίας, δεν μπορούσε να βρει τον τρόπο για να επιτεθεί και να κάνει μια σωστή φάση.

Στο 56' ο Κολοβέτσιος έπεσε μετά από ενέργεια του Επστάιν και κέρδισε φάουλ σε καλό σημείο. Ο Μπουζούκης το εκτέλεσε, αλλά ο Μπαράλες βρέθηκε ως σέντερ μπακ και και έδιωξε σε κόρνερ, όπου πέρασε χωρίς συνέπειες για την εστία του Σαράνοφ.

Στα τέσσερα λεπτά των καθυστερήσεων οι παίκτες του Παναθηναϊκού έκαναν πολλές λάθος επιλογές, καθώς δεν υπήρχε το καθαρό μυαλό και οι κινήσεις που γινόντουσαν ήταν αρκετά κακές. Στο 93' ο Καμπετσής έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 1-1. Μετά από σέντρα του Γιόχανσον, ο νεαρός εξτρέμ δεν βρήκε όπως ήθελε τη μπάλα και το σουτ του πέρασε ελάχιστα άουτ.

Έτσι το ματς έληξε με τη Λαμία να νικά για δεύτερη φορά (μετά από λίγες μέρες) τους "πράσινους" στην έδρα τους με 1-0, με τις δύο ομάδες να συναντιούνται εκ νέου την Πέμπτη (24/1) στο ΟΑΚΑ, στη ρεβάνς του Κυπέλλου.

Οι συνθέσεις

Λαμία: Σαράνοφ, Βασιλαντωνόπουλος, Αντέτζο, Πλιάτσικας, Βάντερσον, Δημούτσος, Μπλάζιτς (36’ Μπουλούλης), Τομάς (81’ Καρυπίδης), Μπερτόλιο (66’ Επστάιν), Καραμάνος, Μπαράλες

Παναθηναϊκός: Διούδης, Γιόχανσον, Οικονόμου, Κολοβέτσιος, Μαυρομμάτης, Δώνης (78’ Βέργος), Κάτσε, Μουνιέ (60’ Άλτμαν), Χατζηγιοβάνης (73’ Καμπετσής), Μπουζούκης, Μακέντα

Το παρόν διαδικτυακό μέσο ουδεμία ευθύνη εκ του νόμου φέρει περί των επωνύμων ή ανωνύμων σχολίων που φιλοξενεί. Σε περίπτωση που θεωρείτε πως κάποιο σχόλιο σας θίγει, παρακαλούμε επικοινωνήστε μέσω της φόρμας επικοινωνίας έτσι ώστε να αφαιρεθεί άμεσα.