Κακό ξεκίνημα για το 2019 έκανε ο Παναθηναϊκός. Οι "πράσινοι", σε έναν κάκιστο αγωνιστικό χώρο που περισσότερο έμοιαζε με πισίνα παρά με γήπεδο, έχασε από τη Λαμία με 1-0, στο πρώτο αγώνα για τους "16" του Κυπέλλου Ελλάδος. Δοκάρι για το Τριφύλλι από τον Κουρμπέλη στο πρώτο ημίχρονο αλλά και οι Βέργος, Μουνιέ, Εμμανουλίδης και Χατζηγιοβάνης έφτασαν μια ανάσα από την ισοφάριση, αλλά ήταν εξαιρετικά άτυχοι.

Το θετικό της αναμέτρησης ήταν οι επιστροφές των Αντονί Μουνιέ και Ουσμάν Κουλιμπαλί στην ενδεκάδα και έτσι ο Γιώργος Δώνης (ο οποίος έδινε οδηγίες από τα... μπουθ μιας και ήρθε κατευθείαν από το νοσοκομείο) θα έχει επιπλέον λύσεις στο ρόστερ.

Πως έπαιξε

Με τριάδα στην άμυνα και τον Νίκο Βέργο στην κορυφή της επίθεσης παρέταξε τον Παναθηναϊκό στη Λαμία ο Γιώργος Δώνης. Συγκεκριμένα, ο Έλληνας τεχνικός επιέλεξε τον Διούδη κάτω από τα δοκάρια, τριάδα στην άμυνα με Κουλιμπαλί, Κολοβέτσιο και Πούγγουρα. Φουλ μπακ τους Ινσούα και Γιόχανσον, αμυντικά χαφ τους Κουρμπέλη και Τζανδάρη, μπροστά τους Χατζηγιοβάνη και Χατζηθεοδωρίδη και στην κορυφή τον Βέργο.

Το ματς

Παιχνίδι κέντρου υπήρξε στα πρώτα λεπτά στη Λαμία, με τον Παναθηναϊκό να έχει την κατοχή της μπάλας, αλλά οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να βγουν μπροστά, στο 5λεπτο του αγώνα, κερδίζοντας συνεχόμενα κόρνερ, αλλά δεν τα εκμεταλλεύθηκαν.

Οι “πράσινοι” -για λίγη ώρα- αγωνίστηκαν με 10 παίκτες, καθώς ο Χατζηθεοδωρίδης χτυπήσει στη μύτη, αλλά δεν ήταν κάτι σοβαρό και μπήκε ξανά στον αγωνιστικό χώρο, ο οποίος από την βροχή που έπεφτε έκανε δύσκολη τη... ζωή των ποδοσφαιριστών. Ο ρυθμός ήταν “ταχύτατος” μιας και επηρέαζε αισθητά τις προσπάθειες των παικτών, αφού η μπάλα πήγαινε σαν... τρελή!

Μάλιστα στο 11’ η Λαμία λίγο έλειψε να ανοίξει το σκορ, χάνοντας πολύ καλή ευκαιρία. Η μπάλα πέρασε στην πλάτη της «πράσινης» άμυνας, τον Επστάιν βρέθηκε απέναντι από τον Διούδη, αλλά βρήκε... νερό και αστόχησε!

Οι γηπεδούχοι κατάφερναν να βρουν χώρους και είναι κοντά στην περιοχή του Διούδη. Στο 16’ ο Τομάς προσπάθησε να σουτάρει, αλλά ο Πούγγουρας έβαλε την κόντρα κι απομάκρυνε.

Το Τριφύλλι προσπάθησε να βγει στην επίθεση στο 19’, με τον Τζανδάρη να κάνει τη σέντρα από τα δεξιά και ο Βέργος ήθελε να κάνει το κοντρόλ στο ύψος του πέναλτι αλλά η μπάλα έφυγε από τον επιθετικό του Παναθηναϊκού.

Παρόλα αυτά στο 30’ υπήρξε μια μικροένταση. Ο Επστάιν έκλεψε «πονηρά» τη μπάλα από τον Κουλιμπαλί και σκόραρε, πριν αυτός εκτελέσει ελεύθερο, αλλά η παρεξήγηση λύθηκε άμεσα. Πέντε λεπτά αργότερα και πάλι ο επιθετικός της Λαμίας προσπάθησε να βγει απέναντι στον Διούδη, με τη μπάλα να κολλάει στον αγωνιστικό χώρο και να του «χαλάει» τη φάση.

Από την άλλη ο Παναθηναϊκός έφτασε μια ανάσα από το 0-1 στο 38’. Ο Χατζηγιοβάνης εκτέλεσε το φάουλ με τον Κουρμπέλη να πιάνει την κεφαλιά και να την στέλνει στο δεξί κάθετο δοκάρι του Μπαντή και εν συνεχεία ο Πούγγουρας που είδε τη μπάλα να στρώνεται στα πόδια του δεν μπόρεσε να τη στείλει στα δίχτυα.

Ένα λεπτό πριν από το τέλος του ημιχρόνου οι Βοιωτοί έχασαν μια καλή στιγμή. Ο Μπαράλες προσπάθησε να απειλήσει τον Διούδη που είχε βγει, αλλά μπλόκαρε τελικά χωρίς να έχει πρόβλημα και αυτή ήταν η τελευταία φάση του πρώτου μέρους, με τις δύο ομάδες να έχουν από μία χαμένη ευκαιρία.

Με την έναρξη του β’ ημιχρόνου η Λαμία προσπάθησε να βρει χώρους για να επιτεθεί. Στο 49’ οι Μπαράλες και Καραμάνος προσπάθησαν να απειλήσουν, αλλά ο Διούδης δεν είχε κανένα πρόβλημα και μπλόκαρε.

Πέναλτι και 1-0 για τη Λαμία

Στο 51’ οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι με τον Τομάς να τσιμπάει τη μπάλα προ του Πούγγουρα που τον ανέτρεψε και ο Μπαράλες εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι νικώντας τον Διούδη καθώς έστειλε τη μπάλα στην δεξιά γωνία με τον γκολκίπερ του Παναθηναϊκού να μην μπορεί να κάνει τίποτα, κάνοντας το 0-1.

Έτσι οι “πράσινοι” βρέθηκαν από νωρίς από την πλάτη στον τοίχο και έπρεπε να βρουν τους χώρους για να επιτεθούν και να φέρουν το ματς στα ίσα. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο Κουλιμπαλί πήγε σαν δεξί μπακ και οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν πλέον με 4αδα στην άμυνα (4-4-2), στην προσπάθειά του να βρει «απάντηση» στο γκολ της Λαμίας.

Στο 62’ το Τριφύλλι έκανε την πρώτη του αλλαγή, με τον Εμμανουηλίδη να παίρνει τη θέση του Χατζηθεοδωρίδη και κατευθείαν πήγε στην κορυφή της επίθεσης και 3 λεπτά αργότερα ο Παναθηναϊκός έχασε μια καλή ευκαιρία για το 1-1. Ο Χατζηγιοβάνης πάσαρε ωραία στον Βέργο, όμως ο Κατσίκας βγήκε έγκαιρα και μπλόκαρε.

Μάλιστα στο 70’ έκανε την είσοδο του ο Μουνιέ, ο οποίος επέστρεψε στους αγωνιστικούς χώρους μετά από 2,5 μήνες, στη θέση του Γιόχανσον και ο Γάλλος πήγε στην κορυφή της επίθεσης δίπλα στον Βέργο. Έτσι στο 74’ σε σέντρα του Ινσούα ο Μουνιέ μπήκε στη φάση με τον Κάτσικα να μη μπορεί να διώξει. Η μπάλα έφτασε στον Βέργο ο οποίος ανενόχλητος με δυο παίκτες της Λαμίας μόνο στο τέρμα έκανε το σουτ αλλά ο Αντέτζο μπόρεσε και έκοψε τη μπάλα!

Ο Παναθηναϊκός έψαχνε με κάθε τρόπο την ισοφάριση, αλλά ήταν αρκετά άτυχος, καθώς μέσα σε τρία λεπτά (86’ με 88’) έχασε τεράστιες ευκαιρίες για το 1-1. Αρχικά έγινε σέντρα σουτ του Μουνιέ με τον Κατσίκα να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια. Στη συνέχεια έγινε βαθιά μπαλιά με τον Εμμανουηλίδη να σπάει τη μπάλα για τον Χατζηγιοβάνη ο οποίος πήγε να κάνει την ντρίπλα αλλά ο γκολκίπερ της Λαμίας έπεσε γρήγορα στα πόδια του και έσωσε την ομάδα του από την ισοφάριση και ο Μουνιέ έκανε τη σέντρα από τα δεξιά με τον Χατζηγιοβάνη να κατεβάζει τη μπάλα στο ύψος της μικρής περιοχής αλλά το πλασέ που επιχείρησε έφυγε πάνω από την εστία του Κατσίκα.

Στα επτά λεπτά των καθυστερήσεων το Τριφύλλι προσπάθησε, αλλά δεν κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα, και έτσι η Λαμία πήρε τη νίκη με 1-0 και έκανε σημαντικό βήμα για τη ρεβάνς του ΟΑΚΑ.

Οι συνθέσεις

Λαμία: Μπαντής (60’ Κατσίκας), Βασιλαντωνόπουλος, Αντέτζο, Ασίγκμπα, Πλιάτσικας, Τόμας, Μπεχαράνο, Δημούτσος, Επστάιν (67’ Μπερτόλιο), Καραμάνος (76’ Σκόνδρας), Μπαράλες

Παναθηναϊκός: Διούδης, Γιόχανσον (70’ Μουνιέ), Ινσούα, Κολοβέτσιος, Πούγγουρας, Κουλιμπαλί, Κουρμπέλης, Χατζηθεοδωρίδης (62’ Εμμανουηλίδης), Τζανδάρης (84’ Δώνης), Χατζηγιοβάνης, Βέργος

Το παρόν διαδικτυακό μέσο ουδεμία ευθύνη εκ του νόμου φέρει περί των επωνύμων ή ανωνύμων σχολίων που φιλοξενεί. Σε περίπτωση που θεωρείτε πως κάποιο σχόλιο σας θίγει, παρακαλούμε επικοινωνήστε μέσω της φόρμας επικοινωνίας έτσι ώστε να αφαιρεθεί άμεσα.