Η πρώτη έκπληξη του γηπέδου παραλίγο να ήταν γεγονός, αλλά ο Καμπετσής στα τέλος "έσωσε" το βαθμό! Οι ρεζέρβες του Παναθηναϊκού δεν στάθηκαν στο ύψος τους και παραλίγο να έχαναν από την Ιεράπετρα, αλλά ο Καμπετσης ήταν αυτός που έγραψε τον... επιλογο ισοφαίζοντας σε 2-2 στο 93'. Οι "πράσινοι" έχασαν πολλές ευκαιρίες στα τελευταία λεπτά του αγώνα, αλλά ευτυχώς στο τέλος κατάφερε να γλυτώσει το... κάζο!

Ο Χατζηθεοδωριδης άνοιξε το σκορ στο 20', αλλά οι Κρητικοί δεν το έβαλαν κάτω και μετά από 5 λεπτά το έφερε στα ίσα με τον Χίσι και στο 43' ο Αναστασόπουλος έκανε την ανατροπή με πλασέ, αλλά ο Καμπετσής στο 93' έσωσε τα προσχήματα.

Πως έπαιξε

Με πολλά νέα πρόσωπα παρέταξε ο Γιώργος Δώνης τον Παναθηναϊκό στην αναμέτρηση με την Ιεράπετρα για το Κύπελλο Ελλάδος. Συγκεκριμένα επέλεξε τον Κότσαρη κάτω από τα δοκάρια, τριάδα στην άμυνα με Θεοχάρη, Παντελάκη και Οικόνομου. Φουλ μπακ τους Αποστολάκη και Χατζηθεοδωρίδη. Αμυντικά χαφ τους Στάικο και Τζανδάρη, από δεξιά τον Κουντουριώτη, αριστερά τον Εμμανουηλίδη και τον Καμπετσή στην κορυφή.

Το ματς

Ο Παναθηναϊκός θέλησε να μπει δυνατά στην αναμέτρηση με την Ιεράπετρα και στο 2’ έκανε το πρώτο σουτ του αγώνα. Ο Στάικος δοκίμασε το πόδι του από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά ήταν αδύναμο και ο Παναγιώτου μπλόκαρε εύκολα.

Οι γηπεδούχοι γύριζαν υπομονετικά τη μπάλα, αναζητώντας χώρους προς την αντίπαλη εστία και στο 9’ κέρδισαν κόρνερ. Ο Στάικος το εκτέλεσε, αλλά δε βρέθηκε κανένας να ακολουθήσει την πορεία της μπάλας και πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Μετά από αρκετή ώρα οι “πράσινοι” βγήκαν στην επίθεση με τον Χατζηθεοδωρίδη να δοκιμάζει το πόδι του στο 16’, αλλά η μπάλα κόρντραρε σε αμυντικούς και πέρασε κόρνερ αλλά και πάλι δεν μπορούσε να δημιουργηθεί κάποια επικίνδυνη κατάσταση στην εστία των Κρητικών.

Άνοιξε το δρόμο ο Χατζηθεοδωρίδης

Δε χρειάστηκαν παρά 20 λεπτά για να ανοίξει το Τριφύλλι το σκορ. Ο Χατζηθεοδωρίδης βρέθηκε στο ύψος της μεγάλης περιοχής και με δεξί σουτ έστειλε τη μπάλα στη γωνία του Παναγιώτου και έγραψε το 1-0 και “έδιωξε” το άγχος από τους συμπαίκτες του.

Μάλιστα στο 22’ ο Παναθηναϊκός λίγο έλειψε να διπλασιάσει τα τέρματα του. Μετά από ασίστ από τον Χατζηθεοδωρίδη, έγινε η κάθετη στον Καμπετσή, αλλά το πλασέ του ήταν κακό απέναντι από τον Παναγιώτου.

Το έφερε στα ίσα η Ιεράπετρα

Οι φιλοξενούμενοι δεν πτοήθηκαν και στο 25’ έφεραν το ματς στα ίσα. Μετά από σέντρα από δεξιά, η αμυντική τριπλέτα του Παναθηναϊκού δεν έδιωξε και ο Χίσι με προβολή έκανε το 1-1, όπου χειροκροτήθηκε έντονα!

Μάλιστα η Ιεράπετρα ήθελε να αιφνιδιάσει πλήρως τους γηπεδούχους. Μετά από καλή ενέργεια από τους παίκτες των Κρητικών, πάτησαν πάλι περιοχή, έγινε το σουτ αλλά η άμυνα του Παναθηναϊκού έδιωξε σε κόρνερ.

Οι παίκτες του Μάγγου μοίραζαν όμορφα τη μπάλα και στο 30’ έχασαν μία ακόμα καλή ευκαιρία, με τον Μούτσα να κάνει το σουτ και τον Κότσαρη να διώχνει και ήταν φανερό πως η αμυντική τριάδα είχε πολλά προβλήματα.

Μετά από αρκετή ώρα ο Παναθηναϊκός βγήκε στην επίθεση και έχασε ευκαιρία για το 2-1. Στο 37’ ο Καμπετσής έκανε το σουτ, αλλά δεν βγήκε όπως του ήθελε και πέρασε άουτ.

Έγινε η ανατροπή από την Ιεράπετρα

Η άμυνα των “πρασίνων” ήταν κάκιστη και η Ιεράπετρα κατάφερε στο 43’ να κάνει την ανατροπή και να προηγηθεί στο ματς. Ο Αναστασόπουλος μπήκε στη μεγάλη περιοχή, έκανε το πλασέ και έγραψε το 1-2 για τους Κρητικούς.

Έτσι το ημίχρονο έληξε με την Ιεράπετρα να είναι μπροστά στο σκορ, καθώς μετά το τέρμα που δέχθηκαν βγήκαν μπροστά, πίεσαν ψηλά και εκμεταλλεύτηκαν τα “παιδικά” λάθη των αμυνομένων του Παναθηναϊκού.

Όντας πίσω στο σκορ, ο Γιώργος Δώνης έβαλε τον Μπουζούκη στη θέση του Θεοχάρη, με την έναρξη του β’ ημιχρόνου και με αυτόν τον τρόπο ο τεχνικός των γηπεδούχων έδειξε αρκετά επιθετικό προσανατολισμό.

Μάλιστα στο 49’ ο Παναθηναϊκός λίγο έλειψε να φέρει το ματς στα ίσα. Ο Κουντουριώτης βρέθηκε στο λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και πέρασε ελάχιστα άουτ.

Οι “πράσινοι” πίεζαν και έψαχναν την ισοφάριση. Στο 51’ έγινε πολύ ωραία προσπάθεια από τον Κουντουριώτη, ο οποίος μπήκε στην περιοχή με ωραία ντρίμπλα αλλά έκανε αδύναμο σουτ και ένα λεπτό αργότερα ο Καμπετσής δεν κατάφερε να κάνει το 2-2, καθώς η μπάλα προσέκρουσε στο δοκάρι του Παναγιώτου.

Όπως ήταν φανερό οι παίκτες του Τριφυλλιού πίεζαν συνεχώς, είχαν πάρει μέτρα και έψαχναν με κάθε τρόπο την ισοφάριση, αλλά η Ιεράπετρα είχε κλείσει τους χώρους και μάλιστα προσπαθούσε να βγει και σε αντεπιθέσεις.

Με τη συμπλήρωση μίας ώρα αγώνα ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να “ξεκλειδώσει” την άμυνα των Κρητικών, καθώς έκαναν πολλά λάθη στις μεταβιβάσεις της μπάλας και δεν μπορούσε να βρει τις απαραίτητες συνεργασίες μεταξύ των παικτών.

Στο 61’ ο Καμπετσής προσπάθησε να απειλήσει, αλλά το πλασέ του δε βρήκε στόχο, καθώς το πλασέ του κόντραρε στους αμυντικούς των φιλοξενούμενων. Ήταν φανερό πως ο όσο πέρναγε η ώρα, τόσο να αυξανόταν ο εκνευρισμός των παικτών του Παναθηναϊκού, καθώς δεν μπορούσαν να βγουν σε οργανωμένη επίθεση.

Έτσι ο Γιώργος Δώνης έβαλε στο 69’ τον Πούγγουρα στη θέση του Κουντουριώτη, καθώς διέκρινε αρκετά μεγάλο πρόβλημα στις αντεπιθέσεις των φιλοξενουμένων. Στο 71’ ο Εμμανουηλίδης έκανε το σουτ από απόσταση, έπεσε ο Παναγιώτου σωστά.

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού δεν μπορούσαν να παράξουν σωστά μια επίθεση και οι υπήρξαν έντονες διαμαρτυρίες των φιλάθλων. Στο 77’ ο Μπουζούκης έκανε το σουτ, αλλά ο Παναγιώτου μπλόκαρε σταθερά τη μπάλα.

Ένα λεπτό πριν από τη συμπλήρωση του 80ου λεπτού ο Δώνης έβαλε τον Σιφναίο στο ματς, κάνοντας την ενδεκάδα φουλ επιθετική. Μάλιστα στο 81’ η Ιεράπετρα λίγο έλειψε να κάνει το 1-3 με τον Αναστασόπουλο να βγαίνει φάτσα με τον Κότσαρη, αλλά να κάνει κακό πλασέ και να δίνει την ευκαιρία τον τερματοφύλακα του Παναθηναϊκού να μπλοκάρει.

Στο 85’ ο Παναθηναϊκός έχασε διπλή ευκαιρία για να φέρει το ματς στα ίσα. Η πρώτη έγινε από τον Πούγγουρα που μπροστά στην εστία, ανενόχλητος έστειλε τη μπάλα πάνω στον κίπερ των φιλοξενούμενων και αμέσως μετά ο ίδιος παίκτης έπιασε μία κάκιστη κεφαλιά που κατέληξε άουτ φάτσα κάρτα με την εστία.

Στο 90’ ο Οικονόμου έκανε τη σέντρα από αριστερά, αλλά η κεφαλιά του Εμμανουηλίδη πέρασε άουτ, χάνοντας μια μοναδική ευκαιρία για να κάνει το 2-2.

Έσωσε το βαθμό ο Καμπετσής!

Στο 93’ ο Παναθηναϊκός έσωσε την κατάσταση με τον Καμπετσή. Ο νεαρός στράικερ με αριστερό πλασέ έγραψε το 2-2 έπειτα από εξαιρετικό σπριντ και ασίστ του Εμμανουηλίδη και κατάφερε να δώσει το βαθμό της ισοπαλίας στους “πράσινους”.

Οι συνθέσεις:

Παναθηναϊκός: Κότσαρης, Οικονόμου, Στάϊκος, Χατζηθεοδωρίδης , Αποστολάκης (79’ Σιφναίος), Εμμανουηλίδης, Τζανδάρης, Θεοχάρης (46’ Μπουζούκης), Παντελάκης, Κουντουριώτης (69’ Πούγγουρας), Καμπετσής

Ιεράπετρα: Παναγιώτου, Αναστασόπουλος, Κορομηλάς, Μίγγας (79’ Πιθαρούλης), Πότσι, Μούτσα, Χίσι, Παπαδόπουλος, Μαρτσάκης (58’ Κορέττας), Μήνας (69’ Τσελέπης), Καλημέρης

Το παρόν διαδικτυακό μέσο ουδεμία ευθύνη εκ του νόμου φέρει περί των επωνύμων ή ανωνύμων σχολίων που φιλοξενεί. Σε περίπτωση που θεωρείτε πως κάποιο σχόλιο σας θίγει, παρακαλούμε επικοινωνήστε μέσω της φόρμας επικοινωνίας έτσι ώστε να αφαιρεθεί άμεσα.