Στο ΟΑΚΑ κανείς δεν περνάει. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε το αήττητο σερί του στο πρωτάθλημα έδειξε πανέτοιμος για τον αγώνα με τον ΠΑΟΚ. Οι "πράσινοι" πέτυχαν την 6η τους νίκη στο πρωτάθλημα, επικρατώντας με 1-0 του Πανιωνίου, με εκπληκτικό τέρμα του Ηλία Χατζηθεοδωρίδη στο 73' και πάνε με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στη Θεσσαλονίκη.

Πως έπαιξε

Με επιθετικό δίδυμο τους Μακέντα και Καμπετσή παρέταξε ο Γιώργος Δώνης τον Παναθηναϊκό κόντρα στον Πανιώνιο. Συγκεκριμένα, ο Έλληνας τεχνικός επέλεξε τον Διούδη κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα από αριστερά προς τα δεξιά τους Ινσούα, Μαυρομμάτη, Κολοβέτσιο και Κουλιμπαλί. Ως αμυντικά χαφ τους Δώνη και Κουρμπέλη, από αριστερά τον Χατζηγιοβάνη, από δεξιά τον Μπουζούκη και στην επίθεση Καμπετσή και Μακέντα.

Το ματς

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε από τα πρώτα λεπτά του αγώνα με τον Πανιώνιο να ελέγξει τους χώρους. Μάλιστα στο 2’ έχασε την πρώτη του καλή ευκαιρία. Οι Καμπετσής και Μακέντα έκαναν το ένα-δύο, ο πρώτος έκανε το σουτ από το ημικύκλιο και ο Κότνικ έσωσε δύσκολα.

Δύο λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Κουρμπέλη να δοκιμάσει ένα σουτ, αλλά ήταν αρκετά άστοχο και στο 5’ οι “πράσινοι” έφτασαν μια ανάσα από το 1-0. Ο Μακέντα από τα αριστερά έκανε το γύρισμα, η μπάλα έφυγε από την αγκαλιά του Κότνικ, έφτασε στον Καμπετσή ο οποίος με τον τερματοφύλακα του Πανιώνιου στο έδαφος πλάσαρε, αλλά η μπάλα βρήκε στο δεξί χέρι του πορτιέρο των “κυανερυθρων” και πήγε στο δεξί δοκάρι.

Στο 7’ υπήρξε νέα ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Μπουζούκης έκανε το σουτ από το ημικύκλιο, αλλά ο Κότνικ έπεσε και παραχώρησε κόρνερ, το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο. Οι παίκτες του Τριφυλλιού έψαχναν το γρήγορο γκολ, όντας συνεχώς μπροστά. Στο 11’ η κεφαλιά του Μακέντα, που πήρε ωραία σέντρα από τον Κουρμπέλη, πέρασε λίγο άουτ.

Οι γηπεδούχοι πίεζαν σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου, έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, και από ατυχία δεν ήταν μπροστά στο σκορ. Στο 15’ ο Κουλιμπαλί έκανε ωραία κάθετη από τα δεξιά, ο Χατζηγιοβάνης έκανε το σουτ (ήταν και ο Καμπετσής στη φάση), αλλά δεν βρήκε καλά τη μπάλα και πέρασε άουτ.

Με τη συμπλήρωση του πρώτου 20λεπτου οι “πράσινοι” είχαν την κατοχή της μπάλας και δημιουργούσαν συνεχώς κινδύνους μπροστά στην εστία του Κότνικ. Η πίεση των παικτών του Γιώργου Δώνη ήταν συνεχείς, αλλά οι Νεοσμυρνιώτες είχαν κλείσει στους χώρους.

Μετά από αρκετή ώρα ο Παναθηναϊκός έφτασε με αξιώσεις στην εστία του Πανιωνίου. Στο 29’ οι Χατζηγιοβάνης και Μπουζούκης συνεργάστηκαν ωραία στο φάουλ, ο δεύτερος βρήκε στη συνέχεια τον πρώτο, ο οποίος έκανε σέντρα σουτ με τον Κότνικ να απομακρύνει. Ένα λεπτό αργότερα υπήρξε ωραία ατομική προσπάθεια του Δώνη, που μπήκε στην περιοχή έκανε και το σουτ, η μπάλα κόντραρε κι έφυγε κόρνερ και στην εξέλιξη της φάσης ο Μπουζούκης έκανε το σουτ, αλλά πέρασε άουτ.

Στο 33’ υπήρξε η πρώτη επικίνδυνη φάση στην εστία του Διούδη. Μετά από φάουλ που κέρδισε από δεξιά, η μπάλα πέρασε κόρνερ. Στην εξέλιξη της φάσης ο Μασούρας, μέσα από τη μεγάλη περιοχή (ύστερα από πάσα του Μπανανά), έκανε το σουτ με τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων να μπλοκάρει εύκολα.

Οι “κυανέρυθροι” ενέτειναν την πίεση τους και στο 39’ έφτασαν πολύ κοντά στο 0-1. Ο Ντουρμισάι έκανε πολύ ωραίο σουτ από το ημικύκλιο, η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι του Διούδη.

Στο 43’ ο Παναθηναϊκός έχασε τεράστια ευκαιρία για να προηγηθεί. Ο Κουρμπέλης πέρασε στον Μακέντα, αυτός άνοιξε υπέροχα την μπάλα και μπήκε στην μεγάλη περιοχή, αλλά το πλασέ του δεν ήταν και το καλύτερο με αποτέλεσμα η μπάλα να φύγει άουτ.

Έτσι το πρώτο ημίχρονο έληξε με τους “πράσινους” να έχουν δημιουργήσει αρκετές ευκαιρίες στην εστία του Πανιωνίου, με 9 τελικές φάσεις και έχοντας συντριπτική κατοχή της μπάλας (73% έναντι 27%), αλλά να παραμένουν στο 0-0.

Με την έναρξη του β’ ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να εντείνει την πίεση του. Παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι στο 50’ κέρδισαν από τα αριστερά, αλλά η άμυνα του Τριφυλλιού δεν είχε κανένα πρόβλημα για να διώξει τον κίνδυνο.

Στο 57’ έγινε το πρώτο σουτ, για το 2ο ημίχρονο, από τους παίκτες των “πρασίνων” από τον Χρήστο Δώνη, αλλά δεν ήταν δυνατό και ο Κότνικ μπλόκαρε εύκολα και ένα λεπτό αργότερα ο Κεϊτα προσπάθησε να απειλήσει την εστία του Διούδη, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Ο Γιώργος Δώνης έκανε την πρώτη του αλλαγή στο 63’, βάζοντας τον Χατζηθεοδωρίδη στη θέση του Καμπετσή, αλλάζοντας το σχήμα σε 4-3-3.

Στο 70’ ο Παναθηναϊκός κέρδισε φάουλ σε πολύ καλό σημείο, με τον Μπουζούκη να αναλαμβάνει την εκτέλεση του. Ο νεαρός άσος το εκτέλεσε απευθείας, με τη μπάλα να καταλήγει άουτ.

Οβίδα Χατζηθεοδωρίδη και 1-0

Δεν ήθελε πολύ χρόνο ο Χατζηθεοδωρίδης για να πάρει την ευκαιρία που ήθελε και μετά από 10 λεπτά από τη είσοδο του σημείωσε εκπληκτικό τέρμα. Στο 73’ και μετά από εκτέλεση κόρνερ με πάσα, η μπάλα έφτασε στον νεαρό άσο, ο οποίος έπιασε ένα πολύ όμορφο σουτ, η μπάλα βρήκε και στον Ντουρμισάι και κατέληξε στην δεξιά γωνία του Κότνικ.

Ο Παναθηναϊκός δικαιούταν το γκολ, καθώς ήταν καλύτερος στο ματς, με βάση την εικόνα που παρουσίασε στην αναμέτρηση. Στο 82’ ο Δώνης ολοκλήρωσε τις αλλαγές του, βάζοντας τον Σέχου στη θέση του Χατζηγιοβάνη, με βασικό στόχο να κρατήσει το υπέρ του 1-0.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα ο Πανιώνιος ενέτεινε την πίεση του προς την εστία του Διούδη, καθώς έψαχνε την ισοφάριση. Όμως, με το πέρας των καθυστερήσεων, δεν έγινε κάτι το αξιοσημείωτο και ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 1-0 των “κυανέρυθρων” και πάει με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία για το ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα.

Οι συνθέσεις

Παναθηναϊκός: Διούδης, Ινσούα, Κολοβέτσιος, Δώνης (77’ Τζανδάρης), Μακέντα, Χατζηγιοβάνης (82’ Σέχου), Μπουζούκης, Κουρμπέλης, Μαυρομμάτης, Κουλιμπαλί, Καμπετσής (63’ Χατζηθεοδωρίδης)

Πανιώνιος: Κότνικ, Ντομίνγκες, Κούρντι, Μπανανά, Παπαγεωργίου, Κόρμπος (89’ Σεράφ), Κεϊτά, Τσιλούλης (54’ Μανθάτης), Σπιριντόνοβιτς, Μασούρας, Ντουρμισάι

Το παρόν διαδικτυακό μέσο ουδεμία ευθύνη εκ του νόμου φέρει περί των επωνύμων ή ανωνύμων σχολίων που φιλοξενεί. Σε περίπτωση που θεωρείτε πως κάποιο σχόλιο σας θίγει, παρακαλούμε επικοινωνήστε μέσω της φόρμας επικοινωνίας έτσι ώστε να αφαιρεθεί άμεσα.