Μόλις 15 λεπτά έπαιξε στη Μαδρίτη και μετά το... χάος. Ο Παναθηναϊκός Superfoods παρουσίασε για ένα εκτός έδρας παιχνίδι κάκιστο πρόσωπο και έχασε με κάτω τα χέρια με 92-75 από τη Ρεάλ και πλέον η είσοδος στα πλέι οφ δυσκολεύει αρκετά. Αυτή ήταν η 3η συνεχόμενη ήττα των "πρασίνων", μετά από αυτές με τη Χίμκι και Ολυμπιακό εντός, και αγνοεί μια μεγάλη νίκη μακριά από το ΟΑΚΑ και για μια ακόμη φορά δεν εκμετελλεύτηκε το δώρο της ρώσικης ομάδας.

Ο Κοζέρ ντύθηκε... Ντόντσιτς και με 24 πόντους (7/9 διπ., 2/4 τριπ και 4/6 βολές) και έκανε το καλύτερο του παιχνίδι στη διοργάνωση, "σκότωσε" το Τριφύλλι, ενώ είχε και τους Ταβάρες και Καμπάτσο με 15 και 11 πόντους αντίστοιχα. Από τον Παναθηναϊκό διασώθηκε ο Μάικ Τζέιμς με 23π. (7/7 διπ., 1/7 τριπ. και 6/6 βολές), Ρίβερς με 12 (4/6 τριπ) , Ντένμον με 11 και Καλάθης με 10 πόντους αντίστοιχα.

Το ματς

Με τους Καλάθης, Λοτζέσκι, Αντετοκούνμπο, Σίνγκλετον και Γκιστ άρχισε την αναμέτρηση ο Παναθηναϊκός Superfoods με τη Ρεάλ στη Μαδρίτη και οι Ισπανοί ήθελαν να τρέξουν για να πάρουν από νωρίς κεφάλι στο ματς. Στο 3’ ήταν μπροστά με 6-0, καθώς οι «πράσινοι» ξεκίνησαν άσχημα την αναμέτρηση μιας και είχαν 0/3 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 2 λάθη και το πρόβλημα στην άμυνα μέσα στη ρακέτα ήταν κάτι παραπάνω από φανερό.

Οι επιστροφές των παικτών του ήταν αρκετά αργές και επέτρεπε στους Μαδριλένουν να τρέχουν σε αιφνιδιασμούς και να κάνουν «πάρτι» στην επίθεση. Όμως και στην άμυνα δεν πήγαιναν πίσω, καθώς είχαν κλείσει κάθε σουτ στο Τριφύλλι και τα σουτ που επιχειρούσε γινόταν υπό ασφυκτική πίεση και δίχως την άνεση του χρόνου.

Έτσι ο Πασκουάλ έβαλε τους Ντένμον και Ρίβερς στη θέση των Λοτζέσκι και Αντετοκούνμπο και ο Αμερικανός σούτινγκ γκαρντ «έσπασε» το ρόδι (10-2) στο 4’, μετά από 9 άστοχα σουτ (0/7 διπ., 0/2 τριπ.), αλλά ο μεγάλος «πονοκέφαλος» του Καταλανού ήταν ο Ταβάρες, ο οποίος έκανε τα πάντα σε άμυνα και επίθεση.

Την κατάλληλη στιγμή στόχο βρήκε και ο Ρίβερς, ο οποίος στην πρώτη του προσπάθεια από τα 6.75 βρήκε στόχο και μείωσε στους 3 (10-7) και ο Καλάθης με τον ίδιο τρόπο έφερε το ματς στα ίσα στο 7’, απαντώντας πολύ γρήγορα με ένα επιμέρους 0-10.

Ο Παναθηναϊκός είχε πάρει… φωτιά. Βρίσκοντας λύση από το τρίποντο, κατάφερε να κάνει την απόλυτη ανατροπή και με τους Καλάθη και Σίνγκλετον να γράφουν το 10-16, έχοντας 4/5 σουτ μέσα σε ένα λεπτό. Ο Ντένμον έδωσε την απαραίτητη ώθηση που έλειπε στους «πράσινους», κάνοντας ένα πολύ καλό παιχνίδι.

Παρόλα αυτά η Ρεάλ κατάφερε να μειώσει στον πόντο (19-20) με τον Ραντλ, ο οποίος ξεφορτώθηκε το μαρκάρισμα του Καλάθη και με το +1 υπέρ του Τριφυλλιού ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο.

Ματς για γερά νεύρα

Με την έναρξη της β’ περιόδου το ματς ήταν στα ίσα (21-21) με το λέι απ του Κοζέρ, αλλά οι «πράσινοι» είχαν ως «δίδυμους πύργους» τους Πέιν και Γκιστ και κάνουν «πάρτι» στη ρακέτα. Με το σκορ στο +4 (21-25) στο 12’ και σε συνδυασμό με τα 10 επιθετικά ριμπάουντ που είχε, έδειχνε την αυταπάρνηση  σε κάθε σουτ.

Ο Πασκουάλ έβαλε στο ματς τους Τζέιμς και Σίνγκλετον και η Ρεάλ κατάφερε να πάρει το προβάδισμα μετά από αρκετή ώρα. Πρώτα ο Ρούντι κέρδισε αντιαθλητικό από τον Λεκαβίτσιους και ο Κοζέρ με τρίποντο έκαναν το 27-25, με τον Λιθουανό γκαρντ να είναι ο… αδύναμος κρίκος στην πεντάδα.

Έτσι μετά από 4 λεπτά έδωσε στη θέση του στον Καλάθη, μιας και δεν μπόρεσε να δώσει βοήθειες και τις δύο πλευρές του παρκέ. Ο Γάλλος έκανε μεγάλη ζημιά στην άμυνα του Παναθηναϊκού, καθώς  έκανε 30-27 στο 15’, ενώ υπήρξε ξαφνικό πρόβλημα με τον Έλληνα γκαρντ, καθώς μάτωσε το κεφάλι του και του παρασχέθηκαν οι πρώτες βοήθειες.

Με αυτό το συμβάν ο Τσάβι Πασκουάλ άλλαξε τελείως τη φιλοσοφία του, με τον Τζέιμς στο "1" και τους Ρίβερς - Λοτζέσκι στο πλευρό του στην περιφέρεια, αλλά ο πρώην άσος της Ρεάλ ήταν… on fire. Έχοντας 3/3 τρίποντα έφερε το ματς στα ίσα και ο «τρελο Τζέιμς» έδωσε νέο προβάδισμα στο Τριφύλλι με 30-32 στο 16’, τρέχοντας ένα 0-5 σερί.

Τα ποσοστά του Παναθηναϊκού στα σουτ του ήταν αρκετά μέτρια (7/23 διπ., 5/14 τριπ),  αλλά τα 11 επιθετικά ριμπάουντ ήταν αυτά που κρατούσαν τους φιλοξενούμενους μέσα στο παιχνίδι. Παρόλα αυτά τη διαφορά την έκανε ο Μάρκους Ντένμον, ο οποίος μείωσε στον πόντο (38-37) στο 18’ και έδειχνε να ότι ήταν σε εξαιρετική κατάσταση.

Στα τελευταία 38.7’’ για το τέλος του ημιχρόνου οι Πέιν και Σίνγκλετον δεν κατάφεραν να δώσουν το προβάδισμα για τον Εξάστερο και πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια, όντας πίσω στο σκορ με έναν πόντο.

Κάκιστο ξεκίνημα στη γ’ περίοδο

Με τους Καλάθη, Ντένμον, Ρίβερς, Σίνγκλετον και Γκιστ άρχισε ο Παναθηναϊκό το τρίτο δεκάλεπτο, με τον Έλληνα γκαρντ να είναι καλά, καθώς του έκαναν πέντε ράμματα στο κεφάλι, προκειμένου να είναι σε θέση να αγωνιστεί στη συνέχεια της αναμέτρησης. Μάλιστα μέσα σε 1'03'' οι «πράσινοι» είχαν ήδη κάνει τρία ομαδικά φάουλ, μιας και οι διαιτητές σφύριζαν την κάθε επαφή.

Έτσι ο Τέιλορ με 2 βολές και κάρφωμα έδωσε αέρα 5 πόντων στη Ρεάλ (42-37) στο 22’ και οι Ισπανοί είχαν τον έλεγχο της κατάστασης. Οι Καμπάτσο και Κοζέρ εκμεταλλευόντουσαν κάθε λάθος της πράσινης άμυνας και ανέβασε για τη διαφορά στους 7 (46-39) και η έναρξη της περιόδου ήταν εφάμιλλη της 1ης με 1/3 δίποντα και 2 λάθη μέσα σε 3 λεπτά.

Ο Ρίβερς όμως ήταν αρκετά άνετος και με το 4ο τρίποντο μείωσε σε 46-42, αλλά ήταν προσωρινό. Από την άλλη ο Καλάθης έδειχνε επηρεασμένος από τον τραυματισμό του και έτσι έδωσε τη θέση του στον Τζέιμς.

Για πρώτη φορά, μετά από το πρώτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 8 (50-42) στο 24’ από τον Ταβάρες, ενώ ο Καμπάτσο με ένα εντελώς σκοτωμένο τρίποντο έδωσε την ευκαιρία στη «Βασίλισσα» να αυξήσει για πρώτη φορά τη διαφορά στους 11 και έβαλε προβλήματα στον Παναθηναϊκό, μιας και η άμυνα ήταν… τραγική.

Η διαφορά μεγαλώνει κι άλλο για τη Ρεάλ με το λέι απ του Κοζέρ (55-42), με τον Τσάβι Πασκουάλ να καλεί άμεσα νέο τάιμ άουτ. Όπως ήταν λογικό ο προπονητής του Τριφυλλιού ήταν έξαλλος με την εικόνα της ομάδας του στις δύο πλευρές του παρκέ στο γ' δεκάλεπτο.

Στο 26’ ο Παναθηναϊκός βρήκε αντίδραση από τον Μάικ Τζέιμς και με δύο προσωπικά καλάθια μείωσε ελάχιστα τη διαφορά (56-46) και αυτοί ήταν οι πρώτοι πόντοι των φιλοξενουμένων, μετά από 3 λεπτά ανομβρίας. Όμως ο Αμερικανός γκαρντ έκανε φθηνά λάθη και απέτρεπε στην ομάδα του να κατεβάσει το σκορ.

Παρόλα αυτά το πείσμα του βγήκε σε… καλό. Με εύστοχο τρίποντο, ύστερα από 4 ανεπιτυχείς προσπάθειες, μείωσε προσωρινά στους 7 (60-63), αλλά η Ρεάλ απάντησε και έκλεισε το  δεκάλεπτο με το σκορ στο 64-55.

Δεν άλλαξε το… τσιπάκι

Οι διαιτητές για άλλη μια φορά έβαλαν το χεράκι τους. Ήταν χαρακτηριστικό πως ο Καλάθης χρεώθηκε με αντιαθλητικό φάουλ πριν καν η μπάλα μπει στο παρκέ, ο Ρούντι έβαλε τη βολή και η διαφορά πήγε στο +10 (65-55) για τη Ρεάλ, ενώ ο άσος του Παναθηναϊκού έφτασε και στα 4 προσωπικά φάουλ .

Οι γηπεδούχοι κρατούσαν με σχετική ευκολία το προβάδισμα που είχαν χτίσει από τα μέσα της 3ης περιόδου (75-65) στο 34’ και μάλιστα ο Λάσο είχε την ευκαιρία να κάνει rotation, βάζοντας στο ματς και τον Ρέγιες, ο οποίος ήταν πραγματικό… σκιάχτρο στην ρακέτα της Ρεάλ.

Τα πράγματα γινόντουσαν όλο και πιο… οδυνηρά για τον Παναθηναϊκό. Η διαφορά ανέβηκε ακόμα και στους +15 (86-71) στο 37’ με τον δήμιο Κοζέρ και οι Ισπανοί, παρά την υπεροχή τους, έπαιζαν αρκετά δυνατά και με τη λήξη του αγώνα η Ρεάλ πήρε μια μεγάλη νίκη με 92-75, βάζοντας σε μεγάλα προβλήματα το Τριφύλλι, στην προσπάθεια που κάνει για την είσοδο τους στα πλέι οφ.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 38-37, 64-55, 92-75

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 26 (8/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/6 βολές), Ραντλ 3, Ράντολφ 4, Ρούντι 7 (1/2 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 2/3 βολές), Ρέγιες 7 (5 ριμπάουντ), Καμπάσο 15 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Αγιόν 8, Κάρολ 2, Ταβάρες 14 (6/8 δίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Τόμπκινς, Τέιλορ 6.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 5, Ρίβερς 12, Τζέιμς 23 (7/7 δίποντα, 1/9 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη), Πέιν 5, Ντένμον 11 Γκιστ 6 (6 ριμπάουντ), Λεκαβίτσιους, Γκάμπριελ 3 (1), Λοτζέσκι, Καλάθης 10 (3/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 4 λάθη).

Το παρόν διαδικτυακό μέσο ουδεμία ευθύνη εκ του νόμου φέρει περί των επωνύμων ή ανωνύμων σχολίων που φιλοξενεί. Σε περίπτωση που θεωρείτε πως κάποιο σχόλιο σας θίγει, παρακαλούμε επικοινωνήστε μέσω της φόρμας επικοινωνίας έτσι ώστε να αφαιρεθεί άμεσα.