Επιστροφή στην ελληνική πραγματικότητα για τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ, ο οποίος μετά τη δύσκολη σειρά με τη Ρεάλ Μαδρίτης, επανήλθε σε ρυθμούς Basket League. Οι "πράσινοι" βρήκαν ως σάκο του μποξ τον Χολαργό, τον οποίο και νίκησαν με 64-81, δείχνοντας τεράστια διάθεση σε άμυνα και επίθεση. Εξαιρετικός ο Τόμας με 17π., ενώ πολύ καλή παρουσία είχαν και οι Παπαγιάννης - Λάνγκφορντ με 10 και 8 πόντους αντίστοιχα.

Το ματς

Με τους Καλάθη, Κιλπάτρικ, Παπαπέτρου, Τόμας και Παπαγιάννη ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ την αναμέτρηση με τον Χολαργό και οι “πράσινοι” είχαν το προβάδισμα με 2-8 στο 3’ και από τα πρώτα λεπτά έδειξαν να έχουν τον έλεγχο της κατάσταση.

Το Τριφύλλι είχε φτάσει σε διψήφια διαφορά (6-17) στο 7’, με τον Τόμας να φτάνει στους 9 πόντους, με τον Βουγιούκα να κάνει πολύ καλή δουλειά στην άμυνα και έτσι ο Ρικ Πιτίνο έβαλε τους Λάνγκφορντ, Αντετοκούνμπο, Λεκαβίτσιους και Γκιστ στο παρκέ, αλλάζοντας τα 4/5 της πεντάδας.

Μπορεί οι γηπεδούχοι να έτρεξαν ένα 4-0 σερί, αλλά ο Λάνγκφορντ με τρίποντο επανέφερε το σκορ σε διψήφια επίπεδα (14-24) ένα λεπτό αργότερα και έτσι οι Κυπελλούχοι Ελλάδος έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο να είναι μπροστά με +9 (17-26), έχοντας υψηλό ρυθμό στην επίθεση.

Τα πράγματα δεν άλλαξαν στη 2η περίοδο, με τον Παναθηναϊκό να συνεχίζει να είναι καλός στην επίθεση. Με κάρφωμα του Αντετοκούνμπο έγινε στο 12’ το 18-30, αλλά από κει και μετά ο Χολαργός πάτησε… γκάζι.

Με ένα 6-0 από τους Λοβ, Αγκμπελέσε και Χόκινς μείωσαν σε 24-30 στο 15’ και έτσι ο Πιτίνο επανέφερε τη βασική πεντάδα, καθώς ο πάγκος, πλην του Βουγιούκα, δε βοήθησε στο ματς και επέτρεψε στη νεοφώτιστη ομάδα να μπει στο ματς.

Παρόλα αυτά δύο σερί άψογες συνεργασίες των Καλάθη και Παπαγιάννη έφεραν ξανά τη διαφορά στο +9 (28-37) στο 17’, με τον Έλληνα σέντερ να είναι εκπληκτικός μέσα στη ρακέτα, μιας και δεν είχε... αντίπαλο και έτσι το πρώτο ημίχρονο έληξε με τον Παναθηναϊκό να έχει τον απόλυτο έλεγχο του ματς και να προηγείται με 30-43, καθώς έτρεξε ένα επιμέρους 0-13 μέσα σε 5 λεπτά.

Οι δύο ομάδες ήταν αρκετά νευρικές στα πρώτα λεπτά του 3ου δεκαλέπτου, καθώς στο 22’ είχαν σημειωθεί μόλις 4 πόντους (τρίποντο του Φριτζπάτρικ και 1 βολή του Παπαπέτρου) και έτσι ο Χολαργός μείωσε σε 35-44.

Όμως οι “πράσινοι” κατάφεραν άμεσα να φτάσουν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα. Ο Τόμας είχε φτάσει στους 16 πόντους και διαμόρφωσε το 38-50 στο 24’ και έτσι ο Ρικ Πιτίνο άλλαζε συνεχώς πρόσωπα για να φρεσκάρει τη πεντάδα.

Παρόλα αυτά το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε, καθώς η ψαλίδα άνοιξε και έτσι ο Αμερικάνος τεχνικός έκανε συνεχές rotation. Ήταν χαρακτηριστικό πως είχε χρησιμοποιήσει τους 11 από τους 12 παίκτες που είχε στη διάθεση του.

Όμως η άνοδος του Γιάνκοβιτς έβαλε δύσκολα στο Τριφύλλι. Ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού βοήθησε την ομάδα του να μειώσει στους 8 (46-54) στο 28’, καθώς το Τριφύλλι ήταν απελπιστικά άστοχο για 4 λεπτά. Το “ρόδι” το έσπασε ο Λάνγκφορντ με τρίποντο και με όπλο τα ριμπάουντ (36 συνολικά) κατάφερνε να διατηρήσει τη διαφορά.

Έτσι η περίοδος έληξε με τον Εξάστερο να έχει το προβάδισμα με +14 (46-60), καθώς οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να βρουν λύσεις επιθετικά στα τελευταία λεπτά.

Τα πράγματα δεν άλλαξαν στο ματς, με τον Παναθηναϊκό παίζει με τη 2η πεντάδα, αλλά να διατηρεί την ίδια εικόνα. Στο 33’ οι “πράσινοι” ανέβασαν για πρώτη φορά τη διαφορά στους 17 (51-68), με τον Μήτογλου να παίρνει προσωπικές προσπάθειες και να δικαιώνεται.

Μάλιστα στο 35’ το σκορ έφτασε ακόμα και στους 20 πόντους (53-73), έχοντας όλους τους παίκτες να έχουν έστω από 2 πόντους και έτσι ο Πιτίνο είχε την ευκαιρία να μοιράσει το χρόνο. Έτσι ο Παναθηναϊκός πήρε εύκολα τη νίκη με 64-81 στον Χολαργό και πλέον μένει μία ακόμα εκκρεμότητα για τη λήξη της κανονικής διάρκειας της Basket league.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 30-43, 46-60, 64-81

Το παρόν διαδικτυακό μέσο ουδεμία ευθύνη εκ του νόμου φέρει περί των επωνύμων ή ανωνύμων σχολίων που φιλοξενεί. Σε περίπτωση που θεωρείτε πως κάποιο σχόλιο σας θίγει, παρακαλούμε επικοινωνήστε μέσω της φόρμας επικοινωνίας έτσι ώστε να αφαιρεθεί άμεσα.