Ένα... σαρωτικός Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ παρουσιάστηκε στο ΟΑΚΑ και "σκόρπισε" στον Θερμαϊκό τον ΠΑΟΚ. Οι "πράσινοι" μετέτρεψαν σε πάρτι την αναμέτρηση από πολύ νωρίς, επικρατώντας με 89-51 και επέστρεψαν στις νίκες στη Basket League με εμφατικό τρόπο. Ο Ρικ Πιτίνο χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεση του και είδε τους Παπαγιάννη, Τόμας, Παπαπέτρου, Μήτογλου, Λοτζέσκι και Αντετοκούνμπο να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων.

Το ματς

Με τους Καλάθη, Κιλπάτρικ, Παπαπέτρου, Τόμας και Παπαγιάννη ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ την αναμέτρηση με τον ΠΑΟΚ και οι “πράσινοι” είχαν το προβάδισμα με 6-2, καθώς εκμεταλλεύθηκε άριστα τα pick n roll που δημιούργησε.

Ο Έλληνας σέντερ του Τριφυλλιού είχε φτάσει στους 6 πόντους, αλλά ο “δικέφαλος του βορρά” ήταν εύστοχος από τα 6.75 (2/3) και έτσι έφερε το ματς στα ίσα (10-10) από τον Τέπιτς. Έτσι στο 5’ ο Ρικ Πιτίνο άλλαξε τα 3/5 της πεντάδας, βάζοντας τους Λεκαβίτσιους, Αντετοκούνμπο και Βουγιούκα, χωρίς όμως να αλλάξει η διάταξη.

Τα δύο τρίποντα του Τόμας διαμόρφωσαν το 16-10 και οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του ρυθμού, παρόλο που είχαν χάσει τρεις σερί επιθέσεις. Μάλιστα στο παρκέ πάτησαν και οι Λοτζέσκι, Γκιστ και Μήτογλου, με τον τεχνικό του Παναθηναϊκού να μοιράζει το χρόνος στους παίκτες του και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με το σκορ στο +8 (24-16) από εύστοχο περιφερειακό σουτ του Αμερικανοβέλγου φόργουορντ.

Οι Κυπελλούχοι Ελλάδος συνέχισαν να έχουν συνέπεια στην επίθεση, με τον Μήτογλου να παίρνει προσωπικές προσπάθειες και να δικαιώνεται. Έτσι η διαφορά έφτασε στους 15 (29-16) στο 12’, ενώ και στην άμυνα είχαν εξαιρετική επίδοση, καθώς είχαν αφήσει τους Θεσσαλονικείς χωρίς πόντο για 3 λεπτά.

Όντας πολύ καλός σε άμυνα και επίθεση ο Παναθηναϊκός εκτόξευσε το σκορ στους 20 (36-16) στο 14’ και έτσι μετέτρεψε το ματς σε… τυπική διαδικασία από πολύ νωρίς. Πιο συγκεκριμένα είχε τρέξε ένα τρομερό σερί (12-0) και έτσι είχε την ευχέρεια να αλλάζονται συνεχώς οι παίκτες.

Στο 5:17 της 2ης περιόδου σημειώθηκαν οι πρώτοι πόντοι του ΠΑΟΚ από τις 2/2 βολές του Τζέφερσον και μόνο από τη “γραμμή της φιλανθρωπίας” έβρισκε σκορ. Έτσι το Τριφύλλι, που είχε επιβάλει από πολύ νωρίς το “νόμο” του, κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο με το εντυπωσιακό 46-28 και έβαλε από πολύ νωρίς τις βάσεις για τη νίκη, παρόλο που οι φιλοξενούμενοι έτρεξε ένα μικρό σερί.

Τα πράγματα δεν άλλαξαν ούτε στα πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου, με τον Παναθηναϊκό να ανεβάζει το σκορ στο +22 (52-30) στο 22’, καθώς οι παίκτες του Ηλία Παπαθεωδόρου ήταν αρκετά άστοχοι (9/27 εντός πεδιάς) και σίγουρα έκανε το έργο των “πρασίνων” ακόμα πιο εύκολο.

Έτσι οι γηπεδούχοι είχαν την “πολυτέλεια” να ξεκουράζουν τους “βασικούς”, χωρίς να αλλάξει η εικόνα του ματς. Ο Κιλπάτρικ με τρίποντο έκανε το 62-37 στο 27’ και ήταν χαρακτηριστικό πως αρκετό χρόνο πήραν οι Λοτζέσκι και Μήτογλου, με τον νεαρό πάουερ φόργουορντ να είναι αρκετά καλός (9π).

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα το 3ο δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί με τον Εξάστερο να προηγείται με το μέγιστο σκορ +31(71-40) και να μετατρέπει τα υπολειπόμενα 10 λεπτά ως… τυπική διαδικασία.

Πλέον το μόνο που έμενε άγνωστο, καθώς ο νικητής είχε κριθεί από τα πρώτα 6 λεπτά του αγώνα, ήταν η διαφορά. Στο 33’ οι “πράσινοι” ήταν στο +34 (76-42), δείχνοντας πως είναι σε πολύ καλή κατάσταση.

Ο Παναθηναϊκός ήτα σοβαρός σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και το εμφατικό 89-51 ήταν το επισφράγισμα της εξαιρετικής κατάστασης που βρέθηκε, δείχνοντας πως είναι σε εξαιρετική φόρμα σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 46-28, 71-40, 89-51

Το παρόν διαδικτυακό μέσο ουδεμία ευθύνη εκ του νόμου φέρει περί των επωνύμων ή ανωνύμων σχολίων που φιλοξενεί. Σε περίπτωση που θεωρείτε πως κάποιο σχόλιο σας θίγει, παρακαλούμε επικοινωνήστε μέσω της φόρμας επικοινωνίας έτσι ώστε να αφαιρεθεί άμεσα.