Ο στόχος επετεύχθη. Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ θα βρίσκεται για μια ακόμα χρονιά στα play off της Euroleague. Οι "πράσινοι" επικράτησαν με 87-67 Μπουντούτσνοστ και θα διασταυρωθεί με τη Ρεάλ Μαδρίτης με μειονέκτημα έδρας.

Το ματς

Με τους Καλάθη, Κιλπάτρικ, Παπαπέτρου, Τόμας και Παπαγιάννη ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ την αναμέτρηση με τη Μπουντούτσνοστ και στα πρώτα λεπτά οι φιλοξενούμενοι είχαν πάρει το προβάδισμα με 4-7 στο 3’, αλλά αυτό δεν πτόησε τους “πράσινους”.

Με ένα επιμέρους 6-1, πήραν κεφάλι με 10-8, αλλά η ομάδα του Μαυροβουνίου είχε θέματα στην περιφερειακή άμυνα, μιας και είχε δεχθεί 2 τρίποντα. Παρόλα αυτά οι παίκτες του Πιτίνο έλεγξαν το ρυθμό, καθώς σε πολλά σημεία του αγώνα έπαιζαν double team άμυνα και αλλοίωναν αρκετές επιθέσεις των αντιπάλων.

Έτσι στο 7’, με τις βολές του Παπαπέτρου, το Τριφύλλι έκανε το 17-13, ενώ κατάφερε με 2 τρίποντα από τους Λάνγκφορντ και Γκιστ (με το δεύτερο να συνδυάζεται από μαγική ασίστ του Καλάθη και ανεβάζει για πρώτη φορά το σκορ στο +8 (23-15), αλλά η Μπουντούτσνοστ είχε άμεση αντίδραση.

Με ένα σερί 6-0 μείωσε σε 23-21, καθώς ο Παναθηναϊκός λειτούργησε ατομιστικά στις επιθέσεις και το “πλήρωσε”. Η είσοδος του Λεκαβίτσιους στο παρκέ δε βοήθησε στην ανάπτυξη του αγώνα και αμέσως οι επιθέσεις έγιναν πολύ πιο αργές. Παρόλα αυτά το δεκάλεπτο έληξε με τους γηπεδούχους να είναι μεν στο +2, αλλά να έχουν χαμηλά ποσοστά στα σουτ (8/17 και 47%).

Το παιχνίδι ήταν αρκετά ανοιχτό, με τις δύο ομάδες να είναι στα όσα (26-26) στο 12’ και για πρώτη φορά πάτησε παρκέ ο Λοτζέσκι για το μακρινό σουτ. Όμως για ένα ακόμα ματς οι βολές αποτελούσαν “γάγγραινα” για τον Παναθηναϊκό, καθώς είχε 6/10 και σίγουρα αυτό ήταν ένα πρόβλημα.

Παρόλα αυτά ο Καλάθης με λέι απ έβαλε εκ νέου μπροστά τον Εξάστερο με 29-26, αλλά η εικόνα του ήταν ήταν κάτω του μετρίου, αφήνοντας πολλά κενά στην άμυνα και όπως ήταν αναμενόμενο έχασε το μικρό προβάδισμα που είχε. Με ένα σερί 1-6 οι Μαυροβούνιοι έκαναν το 30-32 στο 15’, απόρροια των κακών επιλογών στα μετόπισθεν.

Όμως το -2 φάνηκε κάνει καλό στον Παναθηναϊκό. Μέσα σε τέσσερα λεπτά έκανε ένα σερί 12-2, παίρνοντας προβάδισμα 8 πόντων (42-34), με τον Γκιστ να είναι ο ακρογωνιαίος λίθος, καθώς είχε φτάσει στους 12π. και το νερό είχε… κυλίσει στο αυλάκι.

Για πρώτη φορά οι Κυπελλούχοι Ελλάδος ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, με τον Τόμας να κάνει το 47-34 με 5 προσωπικούς πόντους και έτσι το ημίχρονο έληξε με τον Παναθηναϊκό να έχει μια ικανοποιητική διαφορά (49-36), καθώς από το 16’ και μετά έτρεξε ένα επιμέρους 19-4.

Από και μετά το Τριφύλλι κρατούσε τη διψήφια διαφορά (54-41) στο 22’ με ένα ακόμα τρίποντο του Τόμας και σε συνδυασμό με την καλή άμυνα δεν άφησε κανένα περιθώριο στη Μπουντούτσνοστ να κάνει τα… δικά της, καθώς ήταν αρκετά άστοχη.

Στα μισά της περιόδου η διαφορά ανέβηκε ακόμα περισσότερο (58-41) στο 25’, αλλά οι Μαυροβούνιοι με δύο τρίποντα και με σουτ από μέση απόσταση μείωσαν στους 9 (58-49) στο 28’. καθώς ο Παναθηναϊκός έμεινε άποντος για αρκετή ώρα και άφησε τους αντιπάλους του να ρίξουν το σκορ σε μονοψήφια επίπεδα.

Το τάιμ άουτ που ζήτησε ο Ρικ Πιτίνο ηρέμησε τον Εξάστερο και έφερε άμεσα αποτελέσματα. Με ένα 6-2 σερί, ο Παναθηναϊκός ανέβασε εν νέου τη διαφορά στους 13 (64-51) στο 28’, αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν άμεσες απαντήσεις. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα το 3ο δεκάλεπτο να λήξει με το σκορ στο 66-56, χωρίς όμως να εντυπωσιάζει.

Τα πράγματα είχαν πάρει το δρόμος τους για τον Παναθηναϊκό. Στο 33’ διατηρούσε την πρωτοκαθεδρία στο σκορ με 72-60, αλλά η είδηση ήταν το triple double του Καλάθη, ο οποίος σε 30 λεπτά αγώνα είχε 11 πόντους, 10 ριμπάουντ και 15 ασίστ και αυτό πανηγυρίστηκε έντονα από τον κόσμο.

Στο 36’ οι “πράσινοι” έφτασαν για πρώτη φορά τη διαφορά στους 15 (80-65) και ουσιαστικά το ματς είχε λήξει. Έτσι ο Πιτίνο μοίραζε το χρόνο στους παίκτες, μιας και η αναμέτρηση είχε κριθεί, με το Τριφύλλι να επικρατεί με 87-67 και να παίρνει την πρόκριση για τα play off της Euroleague, ως έκτος και θα αντιμετωπίσει τη Ρεάλ Μαδρίτης με μειονέκτημα έδρας.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 49-36, 66-56, 87-67

Το παρόν διαδικτυακό μέσο ουδεμία ευθύνη εκ του νόμου φέρει περί των επωνύμων ή ανωνύμων σχολίων που φιλοξενεί. Σε περίπτωση που θεωρείτε πως κάποιο σχόλιο σας θίγει, παρακαλούμε επικοινωνήστε μέσω της φόρμας επικοινωνίας έτσι ώστε να αφαιρεθεί άμεσα.