Ο Χολαργός αποτέλεσε "σάκο του μποξ" για τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ. Οι "πράσινοι" έδειξαν πολύ καλό πρόσωπο και πήραν εύκολα τη νίκη με 86-64 και έκαναν... σεφτέ για το 2019. Ο Ρικ Πιτίνο χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεση του. Πρόβλημα για τον Θανάση Αντετοκούνμπο, ο οποίος τραυμαατίστηκε στη διάρκεια του αγώνα και είναι αμφίβολος για την αναμέτρηση με τη Μπάγερν Μονάχου.

Το ματς

Με τους Καλάθη, Παππά, Αντετοκούνμπο, Τόμας και Γκιστ ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ την αναμέτρηση με τον Χολαργό και στο 3’ οι “πράσινοι” προηγήθηκαν με 7-2 και από τα πρώτα λεπτά του αγώνα είχαν τον έλεγχο της κατάστασης.

Ο Ρικ Πιτίνο έκανε συνεχές rotation στην πεντάδα, καθώς ήθελε να δοκιμάσει διάφορα σχήματα και πρόσωπα και το πείραμα είχε πετύχει. Έτσι το δεκάλεπτο έληξε με το Τριφύλλι να προηγείται με +10 (23-13) και να βάζει από νωρίς γερές βάσεις.

Τα πράγματα δεν άλλαξαν στη β’ περίοδο με τους γηπεδούχους να παίζουν μεν σε… χαμηλές ταχύτητες, αλλά να μην έχουν ιδιαίτερο πρόβλημα. Στο 15’ συντηρούσαν τη διψήφια διαφορά που είχαν “χτίσει” (33-21) με τον Τόμας να είναι αρκετά ζεστός.

Ο Πιτίνο έκανε αλλαγές “χάντμπολ” μιας και σε μικρό χρονικό διάστημα είχε χρησιμοποιήσει όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεση του. Παρόλα αυτά τα δεν είχε αλλάξει πολλά στο παιχνίδι και αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να βρίσκει χώρους για να τρέξει στο ανοιχτό γήπεδο.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι “πράσινοι” να κάνουν τα απολύτως απλά, με τον Τόμας να κάνει… πάρτι στο σκοράρισμα και να είναι ο καλύτερός παίκτης του αγώνα. Έτσι το πρώτο ημίχρονο έληξε με τους Πρωταθλητές Ελλάδος να κάνουν σχετικά εύκολη τη ζωή τους και να προηγούνται του Χολαργού με 44-29.

Με την έναρξη της 3ης περιόδου ο Παναθηναϊκός ανέβασε ταχύτητα και με τους Παπαπέτρου και Λάσμε να κυριαρχούν στο σκοράρισμα, κατάφερε να φτάσει τη διαφορά στους 14 (51-37) στο 23’ και έτσι ο Πιτίνο συνέχιζε τα πειράματα του.

Μάλιστα το Τριφύλλι πρόσφερε σκορ και θέαμα στους παρευρισκόμενους στο ΟΑΚΑ και με τον Παππά να καρφώνει δύο σερί φορές και να διαμορφώνει το 57-41 στο 27’. Η άμυνα που έπαιζαν οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετική και αυτό έφερε ως αποτέλεσμα δύο κλεψίματα και ασίστ του Καλάθη, που τα μετουσίωσε σε εύκολους πόντους ο συμπαίκτης του.

Όμως ο Χολαργός ήταν ανταγωνιστικός, δείχνοντας πολύ καλά δείγματα απέναντι σε μία αρκετά ανώτερη ομάδα (όπως είναι ο Παναθηναϊκός). Ο Παπαγιάννης με δύο εύκολα χουκ και ο Λεκαβίτσιους να συνεχίζει τις τελευταίες καλές εμφανίσεις κρατούσε το “μαξιλάρι” των +15 και έτσι το δεκάλεπτο έληξε με το σκορ στο 65-48.

Για πρώτη φορά ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει διαφορά άνω των 20 πόντων (71-50) από το λέι απ του Παπαπέτρου στο 32’ και έτσι οι “πράσινοι” έκαναν το έργο τους ακόμα πιο εύκολο. Μάλιστα, πλην του Καλαϊτζάκη, άπαντες από το Τριφύλλι είχαν σκορ, δείχνοντας τον πλουραλισμό που έχουν ως ομάδα.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα το ματς μετατράπηκε σε… πάρτι, με τους “πράσινους” να ανεβάζουν τη διαφορά ακόμα και στους 25 (84-59) στο 38’ και έδειξαν πως η αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό αποτελούσε μια κακιά ανάμνηση και έτσι ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη με 86-64 και φουλάρει για τη Μπάγερν Μονάχου.

Τα δεκάλεπτα: 23-13, 44-29, 65-48, 86-64

Το παρόν διαδικτυακό μέσο ουδεμία ευθύνη εκ του νόμου φέρει περί των επωνύμων ή ανωνύμων σχολίων που φιλοξενεί. Σε περίπτωση που θεωρείτε πως κάποιο σχόλιο σας θίγει, παρακαλούμε επικοινωνήστε μέσω της φόρμας επικοινωνίας έτσι ώστε να αφαιρεθεί άμεσα.