Το ΤΡΑΓΙΚΟ πρόσωπο μακριά από το ΟΑΚΑ έδειξε για μία ακόμα φορά ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ. Οι "πράσινοι" δεν πάτησαν ΠΟΤΕ στο ΣΕΦ και έχασαν με σχετική ευκολία από τον Ολυμπιακό με 79-65 και έπεσαν στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα στην Euroleague. Κάκιστοι οι περισσότεροι παίκτες του Τριφυλλιού, ενώ ελάχιστη βοήθεια έδωσε ο πάγκος.

Το Τριφύλλι είχε απίστευτη αστοχία στην επίθεση, έχοντας κάκιστα ποσοστά (8/25 τριπ. και 19/39 δίπ.), με τους μόνους που ξεχώρισαν ελάχιστα να είναι οι Καλάθης με 13π., Λεκαβίτσιους (10π.) και Αντετοκούνμπο - Τόμας με 8π.

Το ματς

Με τους Καλάθη, Λοτζέσκι, Παπαπέτρου, Τόμας και Λάσμε ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ την αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό με τους Πειραιώτες να παίρνουν το προβάδισμα με 9-4 στο 3’, καθώς οι “πράσινοι” είχαν πρόβλημα στην άμυνα μέσα στη ρακέτα μιας και οι Πρίντεζης και Μιλουτίνοφ έκαναν μεγάλη ζημιά στο ζωγταφιστό.

Ήταν χαρακτηριστικό πως οι παίκτες του Πιτίνο είχαν κάνει τρία φάουλ από πολύ νωρίς και αυτό ήταν θέμα, μιας και τα είχε κερδίσει ο Σέρβος σέντερ των γηπεδούχων. Το Τριφύλλι προσπαθούσε να μειώσει τη διαφορά, αλλά δεν μπορούσε και αντί αυτού ο Πρίντεζης με 1 βολή έκανε το 10-6, με τον Αμερικανό κόουτς των Πρωταθλητών Ελλάδος να αλλάζει τα 4/5 της πεντάδας.

Στο 6’ ο Ολυμπιακός έβρισκε τους χώρους και με τον Μιλουτίνοφ (8π.) έκανε το 14-8 και ήταν κάτι παραπάνω από φανερό πως ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να βρει λύσεις στο μαρκάρισμα του. Όμως κακός ήταν και ο Καλάθης, ο οποίος είχε ήδη 3 άστοχα σουτ. Δεν κυκλοφορούσε καθόλου την μπάλα και περιοριζόταν σε σουτ υπό κακές προϋποθέσεις.

Ο μόνος που έδινε ενέργεια στους “πράσινους” ήταν ο Μήτογλου. Με το που μπήκε στο παρκέ, πήρε τα σουτ και με 5 πόντους (κάρφωμα και τρίποντο) μείωσε σε 16-11, όντας το πρώτο εύστοχο μετά από πέντε άστοχα. Ο νεαρός παόυερ φόργουορντ ήταν μακράν ο καλύτερος παίκτης του Τριφυλλιού, καθώς κρατούσε την ομάδα του κοντά στο σκορ και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με το σκορ στο 16-14, τρέχοντας ένα σερί 0-6.

Όμως το σερί δε συνεχίστηκε με την έναρξη της 2ης περιόδου. Με ένα 5-0 οι Πειραιώτες ανέβασαν τη διαφορά στους 7 (21-14) στο 11’, με τους γηπεδούχους να σημειώνουν δύο σερί τρίποντα και να βάζουν δύσκολα και στην περιφερειακή άμυνα. Στρέλνιεκς και Τουπάν “τιμώρησαν” την κακή αμυντική προσέγγιση στη γραμμή του τριπόντου με δύο ελεύθερα σουτ.

Μπορεί ο Λεκαβίτσιους με σουτ από τα 6.75 να μείωσε σε 24-19 στο 14’, αλλά ήταν φανερό πως ο Καλάθης δεν είχε συγκέντρωση στην άμυνα και αυτό το είχαν πληρώσει οι “πράσινοι”, καθώς ο Ολυμπιακός κατάφερνε να κυκλοφορήσει τη μπάλα. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να ανεβάσουν τη διαφορά στους 12 (33-21) στο 17’ και το μόνο που θύμιζε Παναθηναϊκό ήταν οι φανέλες.

Τα ποσοστά του Τριφυλλιού ήταν τραγικά (7/16 δίποντα και 2/12 τρίποντα) και ήταν τόσο κακή η εικόνα που παρουσίαζε μέσα στο παρκέ που δε θύμιζε σε καμία περίπτωση το ματς της προηγούμενης αγωνιστικής με την ΤΣΣΚΑ και για μια ακόμη φορά έδειξε τις “παιδικές ασθένειες” μακριά από το ΟΑΚΑ.

Ο Ολυμπιακός έκανε πάρτι, έχοντας εξαιρετικά ποσοστά από τα 6.75 (5/10), με τον Γκος να γράφει το 36-21, με το σερί να φτάνει στο 10-0. Ο Παππάς μείωσε προσωρινά με προσωπικούς πόντους (36-25) στο 18’, αλλά τρία σερί λάθη σε άμυνα και επίθεση επέτρεψε στους “ερυθρόλευκους” να πάνε στις βολές και έτσι το ημίχρονο έληξε με το σύνολο του Μπλατ να είναι μπροστά με 41-25 με τον Παναθηναϊκό να κάνει κάκιστο δεκάλεπτο με μόλις 11 πόντους και να είναι κακός και στα ριμπάουντ (23 έναντι 14) και τους Καλάθη, Γκιστ και Λάσμε σχεδόν… ανύπαρκτους.

Με τους Καλάθης, Λοτζέσκι, Παπαπέτρου, Μήτογλου και Λάσμε άρχισε το Τριφύλλι τη γ’ περίοδο και το πρώτο μέλημα του ήταν να φτιάξει τα κακώς κείμενα σε άμυνα και επίθεση. Οι δύο ομάδες ήταν άστοχες στα πρώτα 2 λεπτά του δεκαλέπτου, αλλά ο Ολυμπιακός ήταν πιο… συνεπής.

Το τρίποντο του Παπανικολάου έκανε το 44-27 στο 23’, με τον Παναθηναϊκό να δείχνει σημάδια κατάρρευσης. Ο Στρέλνιεκς με ένα σουτ από την περιφέρεια ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά στους 20 (49-29) και πλέον το μόνο που μπορούσαν να κάνουν οι “πράσινοι” ήταν να χάσουν με αξιοπρεπή τρόπο, μιας και μόνο με… θαύμα θα μπορούσε να κάνει την ανατροπή.

Γκιστ και Αντετοκούνμπο κατάφεραν να κατεβάσουν ελάχιστα το σκορ στους 16 (52-36), αλλά ο Στρέλνιεκς ήταν καυτός (4/4 τριπ.) έβαζε δύσκολα στο Τριφύλλι. Με 16.7% από τα 6.75 (3/18) δεν είχε καμία τύχη στην αναμέτρηση, ενώ τα ίδια χάλια είχε και στα δίποντα (42.9% με 12/28).

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα το 3ο δεκάλεπτο να λήξει με τον Ολυμπιακό να κάνει… πάρτι και να προηγείται με 59-40, έχοντας καλύψει τη διαφορά του αγώνα στο ΟΑΚΑ, και τον Παναθηναϊκό να επαναλαμβάνει για ένα ακόμα παιχνίδι μακριά από την έδρα του το κακό του πρόσωπο.

Πλέον το μόνο που μπορούσε να κάνει το Τριφύλλι ήταν να ρίξει κάπως τη διαφορά και να χάσει με αξιοπρέπεια. Ο Λεκαβίτσιους με δύο σερί τρίποντα μείωσε σε 61-47 στο 33’ και έδειξε το δρόμο, αλλά ο Παναθηναϊκός είχε αργήσει πάρα πολύ για να αντιδράσει.

Το ματς είχε κριθεί και το ζητούμενο ήταν διαφορά των 13 πόντων με τους οποίους νίκησαν στο ΟΑΚΑ οι “πράσινοι”, αλλά πολύ δύσκολα θα ισοβαθμούσαν. Όμως ο Καλάθης έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο και με βολές του Μιλουτίνοφ και τρίποντο του Παπανικολάου η διαφορά έφτασε ξανά στους 21 (73-52) στο 37’.

Παρόλα αυτά ο Καλάθης βρήκε δύο περιφερειακά σουτ και έριξε τη διαφορά στους 12 (77-65) στο 39’, αλλά οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα ακόμα λάθος και ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με 79-65 και έριξε τον Παναθηναϊκό στην 11η θέση στο βαθμολογικό πίνακα της Euroleague και έδειξε με περίτρανο τρόπο τα τεράστια προβλήματα που έχει να λύσει ο Ρικ Πιτίνο στη διάρκεια της σεζόν.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 41-25, 59-40, 79-65

Το παρόν διαδικτυακό μέσο ουδεμία ευθύνη εκ του νόμου φέρει περί των επωνύμων ή ανωνύμων σχολίων που φιλοξενεί. Σε περίπτωση που θεωρείτε πως κάποιο σχόλιο σας θίγει, παρακαλούμε επικοινωνήστε μέσω της φόρμας επικοινωνίας έτσι ώστε να αφαιρεθεί άμεσα.