Για ένα ακόμα παιχνίδι το μόνο που θύμιζαν τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ ήταν οι... φανέλες. Με τραγικά ποσοστά σε δίποντα (14/35 και 40%) και τρίποντα (8/24 και 33%) οι "πράσινοι" έχασαν δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι και 6ο συνολικά με 76-68 από τη Χίμκι και δείχνει πως είναι... βαριά άρρωστος μακριά από το ΟΑΚΑ και η "γάγγραινα" των εκτός έδρας συνεχίστηκε για μία ακόμα φορά.

Οι Γκιστ με 19, Λάνγκφορντ με 16 και Λοτζέσκι με 13 πόντους ήταν οι μόνοι που διασώθηκαν από το "πράσινο" ναύαγιο. Κάκιστος για ένα ακόμα παιχνίδι ο Νικ Καλάθης, δεν βοήθησαν καθόλους Τόμας και Παππάς, ενώ δε χρησιμποιήθηκε καθόλου ο Θανάσης Αντετοκούνμπο.

Το ματς

Με τους Καλάθη, Λάνγκφορντ, Λοτζέσκι, Γκιστ και Λάσμε ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ την αναμέτρηση με τη Χίμκι με τους Ρώσους να μπαίνουν δυνατά και προηγήθηκαν με 7-2 στο 2’ και ο ρυθμός του αγώνα ήταν αρκετά γρήγορος, με τους “πράσινους” να μη μπορούν να ακολουθήσουν.

Παρόλα αυτά ο Λάσμε με προσωπικές ενέργειες μείωσε σε 10-8 και από κει και μετά οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ προσπάθησαν να ελέγξουν το τέμπο του αγώνα. Όμως οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη στις αλλαγές στην άμυνα και ο Γκιλ το “τιμώρησε” ισάριθμες φορές κάνοντας το 16-11 στο 5’

Ήταν ενδεικτικό πως το Τριφύλλι άφηνε τη Χίμκι να βρει ρυθμό στην επίθεση και έδειξε πως παρά την απουσία του Σβεντ, το σύνολο του Γιώργου Μπαρτζώκα δούλευε εξαιρετικά μέσα στο παρκέ. Παρόλα αυτά οι βολές του Βουγιούκα και το λέι απ του Γκιστ μείωσαν τη διαφορά στους 3 (18-15) και ο Παναθηναϊκός πίεζε σε όλο το γήπεδο για να εκμαιεύσει φάουλ από τους αντιπάλους τους.

Αυτό το κατάφερε και έτσι στο 8’ το ματς έγινε ισόπαλο (23-23) με τον Λάγκφορντ να σημειώνει 7 σερί πόντους (έμμεσο τρίποντο και τετράποντο!), με τους φιλοξενούμενους να τρέχουν ένα επιμέρους 7-12 μέσα σε 2 λεπτά.

Όμως οι Μόνια και Μάρκοβιτς ανέλαβαν δράση και με 6-0 σερί έβαλε τη Χίμκι σε θέση οδηγού, αλλά ο Λάνγκφορντ με δίποντο έριξε τη διαφορά και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με το σκορ στο 29-25 για τους γηπεδούχους.

Με την έναρξη της 2ης περιόδου ο Τόμας με τρίποντο και ο με 2/2 βολές του Λάνγκφορντ έβαλαν για πρώτη φορά τον Παναθηναϊκό σε θέση οδηγού (29-30) και ο Γκιστ ανέλαβε δράση. Με σουτ από τα 6.75 και λέι απ διαμόρφωσε το 33-35 στο 12’, με τους “πράσινους” να κάνουν πολύ καλό ξεκίνημα.

Το σχήμα με τρεις χειριστές έκανε το Τριφύλλι πιο ευέλικτο και ο Παππάς με ένα ακόμα τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στο +5 (33-38), τρέχοντας ένα επιμέρους 4-13. Όμως οι Ρώσοι με ένα 5-0 μείωσαν σε 38-40 στο 14’, καθώς εκμεταλλεύτηκαν το μικρό “μπλακ άουτ” του Τριφυλλιού.

Το καλό για τους φιλοξενούμενους ήταν πως πήγαν στο μπόνους των βολών από πολύ νωρίς (στο 15’), αλλά ο Γκιστ όχι μόνο δεν το εκμεταλλεύτηκε (0/2), αλλά ο Γκιλ έφερε το ματς στα ίσα και ο Μίκι με έμμεσο τρίποντο έκανε το 43-40 και οι Ρώσοι έτρεξαν ένα 10-0 σε 2 λεπτά!

Ο Παπαγιάννης δεν βοήθησε σχεδόν καθόλου και έτσι επέστρεψε στο παρκέ ο Λάσμε και ο Λοτζέσκι με βολές έβαλε σκορ για τον Παναθηναϊκό μετά από 5 (!) λεπτά χωρίς πόντο. Παρόλο που η διαφορά έφτασε στον πόντο (45-44), ο Παναθηναϊκός είχε τρεις σερί άστοχες προσπάθειες και η Χίμκι το “τιμώρησε” με τρίποντο του Ζάιτσεφ, αλλά οι “πράσινοι” είχαν την τελευταία επίθεση, καθώς είχαν 17’’, αλλά ο Λάνγκφορντ δε κατάφερε να εκδηλώσει επίθεση και έτσι το ημίχρονο έληξε με 48-44.

Το γ’ δεκάλεπτο άρχισε με τρίποντο του Λοτζέσκι, αλλά το Τριφύλλι έκανε χαζά λάθη και έδινε τη μπάλα στους Ρώσους για συνεχόμενες επιθέσεις. Στο 23’ το σκορ ήταν 52-47, καθώς ο Παναθηναϊκός είχε τρία σερί άστοχα σουτ, ενώ ήταν τόσο έντονος ο εκνευρισμός των παικτών του Πασκουάλ με τα λάθη να φτάνουν στα 8!

Μάλιστα, πλην του τριπόντου του “Λότζο”, οι φιλοξενούμενοι είχαν 0/5 δίποντα και αυτό το γεγονός έφερε ένα τεράστιο πρόβλημα στην ανάπτυξη του αγώνα. Ο Γκιστ με κάρφωμα κάπως “ξεκλείδωσε” το επιθετικό γρίφο που είχε δημιουργηθεί, αλλά ήταν φανερό πως δεν υπήρχε ο παίκτης που θα έπαιρνε τη μπάλα και δημιουργούσε.

Ο Καλάθης ήταν για δεύτερο σερί ματς απελπιστικά κακός σε άμυνα και επίθεση (0π. με μόλις 4 ασίστ) και μόνο κακό έκανε στην εικόνα του Παναθηναϊκού. Στο 28’ το σκορ ήταν 56-51 με τον Γκιλ να κάνει πάρτι στο ποστ και να εκμεταλλεύεται στο έπακρο το χώρο που του έδιναν μέσα στο ζωγραφιστό.

Το ποσοστό στα δίποντα ήταν τραγικό (10/28), καθώς ήταν απόρροια της πολύ καλής άμυνας των παικτών της Χίμκι, αλλά και του θολωμένου μυαλού των παικτών του Τριφυλλιού και έτσι το σκορ της περιόδου ήταν 59-51 και τα πάντα θα κρινόντουσαν στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Ο Λάνγκοφορντ, ο οποίος ήταν εξαφανισμένος για ένα δεκάλεπτο, με τρίποντο προσπάθησε να δώσει το έναυσμα της αντεπίθεσης του Παναθηναϊκού, αλλά ο Αμερικανός άσος δεν κατάφερε να ευστοχήσει σε ένα ακόμα σουτ από τα 6.75 και έτσι ο Μίκι με κάρφωμα έκανε το 62-54 στο 32’ και τα πράγματα γινόντουσαν πολύ δύσκολα.

Μπορεί ο Γκιστ με φόλοου να μείωσε σε 67-61, αλλά ο Καλάθης αστόχησε σε ένα κρίσιμο τρίποντο και το ματς έγερνε προς τη Χίμκι, καθώς αντί να μειωθεί η διαφορά, πήγε στο +8 από τον Μάρκοβιτς και έμεναν 5 λεπτά για τη λήξη του αγώνα.

Στο 37’ η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα (71-61) και ήταν φανερό πως ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να κάνει τίποτα σωστά και το ματς είχε κριθεί. Το μόνο που κατάφερε το Τριφύλλι ήταν να μαζέψει τη διαφορά και η 2η συνεχόμενη ήττα και 5η συνολικά στη διοργάνωση ήταν γεγονός με τη Χίμκι να επικρατεί με 76-68 χωρίς τον Αλεξέι Σβεντ.

Τα δεκάλεπτα: 29-25, 48-44, 59-51, 76-68

Το παρόν διαδικτυακό μέσο ουδεμία ευθύνη εκ του νόμου φέρει περί των επωνύμων ή ανωνύμων σχολίων που φιλοξενεί. Σε περίπτωση που θεωρείτε πως κάποιο σχόλιο σας θίγει, παρακαλούμε επικοινωνήστε μέσω της φόρμας επικοινωνίας έτσι ώστε να αφαιρεθεί άμεσα.