Πήγε να κάνει... χαρακίρι ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ. Στα μισά του 4ου δεκαλέπτου κατάφερε να προηγηθεί με 13 πόντους (55-68), αλλά παραλίγο να χάσει δικό του παιχνίδι. Παρόλα αυτά οι "πράσινοι" επικράτησαν με  67-72 τη Μπουντούτσνοστ εκτός έδρας, αλλά για ένα ακόμα ματς η εικόνα του Τριφυλλιού προβλημάτησε.

Κορυφαίοι για την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ ήταν οι ΝτεΣόν Τόμας με 14 πόντους (4/5 τρίποντα), Παπαπέτρου με 13π, Καλάθης με 10π (9 ασίστ, 3 κλεψίματα) και Λοτζέσκι με 8π.

Το ματς

Με τους Καλάθη, Λοτζέσκι, Αντετοκούνμπο, Γκιστ και Λάσμε ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ την αναμέτρηση με τη Μπουντούτσνοστ με τον Έλληνα φόργουορντ να είναι ο κορυφαίος των “πρασίνων” στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Με δικούς του πόντους διαμόρφωσε στο 3’ το 2-5 και οι παίκτες του Τριφυλλιού έδειχναν να έχουν τον έλεγχο.

Τα δύο φάουλ του Λάσμε, ο οποίος ήταν κακός στα πρώτα 6 λεπτά της αναμέτρησης, ανάγκασε τον Πασκουάλ να βάλει τον Τόμας και έτσι ως “5αρι” πήγε ο Γκιστ, , αλλά το παιχνίδι ήταν κακό μιας και οι γηπεδούχοι έχουν 6 λάθη και οι "πράσινοι" 4.

Αυτό ο Παναθηναϊκός δεν το εκμεταλλεύτηκε και με ένα επιμέρους σκορ 5-0 οι Μαυροβούνιοι πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα με 11-9 από τρίποντο του Ιβάνοβιτς. Παρόλα αυτά ο Καταλανός τεχνικός έβαλε στο γήπεδο τον Παπαγιάννη και μαζί με τον Καλάθη έδωσαν ξανά τα ηνία στο Τριφύλλι με 13-16, 46’’ πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ήταν χαρακτηριστικό πως οι Πρωταθλητές Ελλάδος είχαν σημειώσει όλους τους πόντους μέσα από την ρακέτα, καθώς είχε εκδηλώσει τις 9 από τις 12 επιθέσεις του. Η συνεργασίες Καλάθη – Παπαγιάννη έφεραν καρπούς και έτσι ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε στο τέλος της περιόδου με 15-18, έχοντας 6 κλεψίματα.

Η έναρξη του 2ου δεκαλέπτου έγινε με… κρεσέντο τριπόντων. Μετά από 3 αποτυχημένες προσπάθειες, ο Τόμας πήρε το… όπλο του και με 2/2 σουτ από τα 6.75 έκανε το 15-24, αλλά όλη τη διαφορά την είχε κάνει ο “Big Papa”. Ο νεαρός σέντερ είχε βοηθήσει τόσο στην επίθεση, όσο και στην άμυνα και πήρε την ευκαιρία από τα… μαλλιά.

Όμως η Μπουντούτσνοστ στο 14’ έτρεξε ένα 6-0 και μείωσε με 23-26, καθώς οι “πράσινοι” έκαναν λάθη στην άμυνα και επέτρεψαν στο ματς μιας και εκμεταλλεύτηκαν στη αστοχία των ελεύθερων σουτ. Μεγάλο ρόλο σε αυτό ήταν απουσία του Καλάθη, καθώς σε αυτό το χρονικό σημείο οι γηπεδούχοι είχαν ένα επιμέρους 8-2.

Μετά από ώρα οι “πράσινοι” βρήκαν σκορ με τον Παπαπέτρου, αλλά το Τριφύλλι είχε λιγότερες ευκαιρίες για καλάθι στο transition ή απέναντι σε άμυνα που δεν έχει ισορροπία και το είχε “πληρώσει”. Μάλιστα η Μπουντούτσνοστ στόχευε συνεχώς τον Λεκαβίτσιους στην άμυνα και το συγκεκριμένο ματς-απ δημιουργούσε προβλήματα στους φιλοξενούμενους,

Στο 17’ οι Μαυροβούνιοι πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής (27-28) με καλάθι του Όμιτς και ήταν φανερό πως ο Παναθηναϊκός είχε τεράστιο πρόβλημα στην επίθεση. Μετά το πολύ καλό ξεκίνημα, τα ποσοστά έπεσαν κατακόρυφα. Με 4/14 σουτ στο 2ο δεκάλεπτο, με τα περισσότερα να είναι με καλές προϋποθέσεις, τότε σημαίνει πως υπάρχει πρόβλημα.

Μάλιστα μέσα σε 19 λεπτά ο Τσάβι Πασκουάλ είχε “ρίξει” στο παρκέ και τους 12 παίκτες που είχε στη διάθεση του (μπήκε και ο Παππάς), αλλά ακόμα δεν είχε βρει το σχήμα που θα έπαιζε σε ικανοποιητικό βαθμό και στις δύο πλευρές του γηπέδου.

Πλην του Παπαπέτρου (8π.), δεν έχει βρεθεί άλλος παίκτης που να βοηθούσε στο σκοράρισμα και έτσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στην απόλυτη ισορροπία (31-31). Η Μπουντούτσνοστ είχε παρασύρει τους «πράσινους» στον αργό ρυθμό της και τους κράτησε στην χαμηλότερη παραγωγικότητά του σε πρώτο ημίχρονο. Ο Παναθηναϊκός ήταν κακός, ο οποίος προηγήθηκε με 26-17 στο 13' και έβαλε μόνο πέντε πόντους στα τελευταία 7 λεπτά.

Με την αρχική πεντάδα (Καλάθης, Λοτζέσκι, Αντετοκούνμπο, Γκιστ και Λάσμε) άρχισε το Τριφύλλι την 3η περίοδο και στο 22’ έκανε το 31-35, με τον ηγέτη του Παναθηναϊκού να μοιράζει συνεχώς ασίστ στους συμπαίκτες του.

Όμως οι Αντετοκούνμπο και Λάσμε αστόχησαν σε δύο σερί επιθέσεις και έδωσαν την ευκαιρία στη Μπουντούτσνοστ να φέρει το ματς στα ίσα , με τον Όμιτς να κάνει μεγάλη ζημιά στην άμυνα των “πρασίνων” και το τρίποντο του Γκόρντιτς διεύρυνε το σερί σε 7-0 και έδωσε το προβάδισμα με 38-35.

Οι γηπεδούχοι έβρισαν λύσεις από την περιφέρεια με νέο σουτ από τα 6.75 από τον Τζάκσον και τα προβλήματα αντί να μειώνονται κάνοντας το 41-38, αυξήθηκαν σε μεγάλο βαθμό. Η υπεροχή της Μπουντούτσνοστ στα ριμπάουντ (23-17) σε συνδυασμό με τη νωθρότητα και την στατικότητα του ΠΑΟ στην επίθεση, έκαναν τους Μαυροβούνιους να πιστέψουν ότι μπορούν να κάνουν την πρώτη τους νίκη.

Παρόλα αυτά ο Λοτζέσκι στεκόταν στο ύψος του και με δυο τρίποντα κρατούσε τον Παναθηναϊκό στο ματς (41-41) στο 26’, αλλά οι παίκτες του Πασκουάλ έπρεπε να παίξουν άμυνα και να βρουν τις λύσεις στην επίθεση, μιας και ο αργός ρυθμός των Μαυροβούνιων δεν τους ταίριαζε καθόλου.

Ο Κλαρκ με ένα ακόμα περιφερειακό σουτ έδωσε την πρωτοκαθεδρία στην ομάδα του, αλλά εκεί ανέλαβε δράση ο Καλάθη. Με δύο δίποντα και μία ασίστ στον Λάσμε (όπου κάρφωσε στο καλάθι των γηπεδούχων) έβαλε τον Παναθηναϊκό σε θέση οδηγού και ο Γκιστ με τρίποντο έκανε το 46-50 στο 29’, με το επιμέρους σκορ να ήταν 9-2, με τον αρχηγό των “πρασίνων” να έχει 10 πόντους και εννέα ασίστ.

Έτσι η περίοδος έκλεισε με το Τριφύλλι να προηγείται με 47-50, καθώς όταν άνοιξε το ρυθμό με τον Καλάθη, βρήκε λύσεις σε δημιουργία και σκοράρισμα, αλλά έπρεπε να βελτιώσει πολλά στο παιχνίδι του.

Με τρία άστοχα τρίποντα μπήκε στην 4η περίοδο ο Παναθηναϊκός, με τα δύο μάλιστα να είναι air-ball, αλλά ο Λεκαβίτσιους “έσπασε” αυτό το σερί και έδωσε ξανά το +4 (49-53) στο 32’ και οι “πράσινοι” έδειξαν να πατούν καλύτερα στο παρκέ.

Έτσι και ο Τόμας, μετά τα δύο σερί σουτ από τα 6.75 που είχε στην 2η περίοδο, “βρήκε” ξανά το χέρι του και μετά από αρκετή ώρα οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο +7 (49-56) και ο Πασκουάλ έκανε αλλαγές στην πεντάδα.

Πιο συγκεκριμένα στο 34’ είχε τους Λεκαβίτσιους, Παππά, Παπαπέτρου, Τόμας και Παπαγιάννη και για πρώτη φορά οι “πράσινοι” ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (53-63) από τρίποντο του Τόμας και κάπου εκεί το ματς έγερνε προς τον Παναθηναϊκό.

Τα 7/11 τρίποντα που είχε στο 2ο μέρος ήταν το “όπλο” των “πρασίνων” για να ξεφύγει στο σκορ, καθώς οι Τόμας και Παπαπέτρου βρήκαν τις λύσεις (55-68), ενώ ο Καλάθης ήταν έκανε τα απολύτως. “απαραίτητα”. Όμως η Μπουντούτσνοστ απάντησε με ένα 7-0 και μείωσε σε 62-68, καθώς οι Πρωταθλητές Ελλάδος ήταν άστοχοι και οι γηπεδούχοι το εκμεταλλεύτηκαν.

Όμως υπήρξε καλή άμυνα από τον Παναθηναϊκό, που ανάγκασε τον Γκόρντιτς να σουτάρει εκτός ισορροπίας στην εκπνοή της επίθεσης και ο Παππάς με σερί βολές έκανε το 64-71, αλλά ο Ιβάνοβιτς με τρίποντο μετέτρεψε το παιχνίδι σε… θρίλερ, μιας και στο 39’ μείωσε στους 4 (67-71).

Ευτυχώς ο Όμιτς στα 22’’ έχασε το σουτ και με μία βολή του Παππά έκανε το 67-72, που ήταν το τελικό σκορ, μιας και ο Ιβάνοβιτς είχε 0/2 από τη γραμμή της φιλανθρωπίας και έτσι, παρόλο που ο Παναθηναϊκός ήταν κακός, κατάφερε να πάρει το πρώτο διπλό στη Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 31-31, 47-50, 67-72

Μπουντούτσνοστ (Τζίκιτς): Τζάκσον 6, Ιβάνοβιτς 12 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σέχοβιτς Σουάντ, Κλαρκ Ερλ 9, Μπάροβιτς 7, Κλαρκ Κ. 2, Γκόρντιτς 7 (4 ασίστ), Ιλιτς 6, Ομιτς 16 (7/10 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Πόποβιτς 2.

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Τόμας 14 (4/5 τρίποντα), Λάνγκφορντ, Παπαγιάννης 6, Λάσμε 2, Παπαπέτρου 13 (6 ριμπάουντ), Παππάς 6, Γκιστ 5, Λεκαβίτσιους 3, Λοτζέσκι 8, Καλάθης 10 (9 ασίστ, 3 κλεψίματα), Αντετοκούνμπο 5, Μήτογλου.

Το παρόν διαδικτυακό μέσο ουδεμία ευθύνη εκ του νόμου φέρει περί των επωνύμων ή ανωνύμων σχολίων που φιλοξενεί. Σε περίπτωση που θεωρείτε πως κάποιο σχόλιο σας θίγει, παρακαλούμε επικοινωνήστε μέσω της φόρμας επικοινωνίας έτσι ώστε να αφαιρεθεί άμεσα.