Ως... αγγαρεία είδε την αναμέτρηση με το Ρέθυμνο ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ, αλλά η εμφάνιση που παρουσίασε ήταν προβληματική. Μπορεί οι "πράσινοι" να κέρδισαν με 88-64 στο ΟΑΚΑ, αλλά η εικόνα που είχε ήταν μέτρια και λόγω της ποιότητας των Λοτζέσκι και Παπαπέτρου και των πολλών λαθών και την κόπωση των αντιπάλων τους στην τελευταία περίοδο, πήραν τη νίκη.

Ο "Λότζε", μετά από αποχή 2 εβδομάδων, έδειξε ότι είναι καλά και με 16 πόντους (6/6 διπ. και 1/2 τριπ.) ήταν ο κορυφαίος για το Τριφύλλι. Πολύ καλός και ο "Πάπι" με 13π., αλλά και ο Λάσμε με 10π., ενώ είχε όλους τους παίκτες με κάποιον πόντο.

Πλέον οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ κοιτάζουν την εκτός έδρας αναμέτρηση με τη Μπούντουτσνοστ στο Μαυροβούνιο, με τη νίκη να είναι επιτακικτη΄, ύστερα από την ήττα -εκτός προγράμματος- από τη Ζαλγκίρις.

Το ματς

Με τους Καλάθη, Λοτζέσκι, Παπαπέτρου, Μήτογλου και Παπαγιάννη ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ την αναμέτρηση με το Ρέθυμνο και οι “πράσινοι” κατάφεραν να πάρουν από νωρίς τα ηνία το αγώνα και στο 3’ το σκορ ήταν 9-3, χωρίς όμως να λείπουν τα λάθη στην άμυνα και οι κακές επιλογές στην επίθεση.

Μέσα σε 5 λεπτά αγώνα οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ είχαν μόλις 4/11 εντός πεδιάς (36%) και αυτό οι φιλοξενούμενοι το εκμεταλλεύτηκα και μείωσαν σε 11-9 με ένα επιμέρους 2-6, αλλά με επιπόλαια λάθη δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν ακόμα περισσότερο.

Έτσι με σερί βολών οι γηπεδούχοι (3/4) έκαναν το 17-11, ένα λεπτό πριν από τη λήξη του δεκαλέπτου, αλλά η εικόνα που παρουσίαζαν ήταν κάτω του μετρίου, καθώς οι αλλαγές του Πασκουάλ δεν βοήθησαν και η 1η περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 21-14 με τρίποντο του Παπαπέτρου.

Τα πράγματα δεν άλλαξαν για το Τριφύλλι στα πρώτα λεπτά του β’ δεκαλέπτου, καθώς ακόμα προσπαθούσε να βρει τα βήματα του στην άμυνα. Στο 13’ με 1/2 βολές του Τόμας έδωσε για για πρώτη φορά διψήφια διαφορά (26-16), χωρίς να εντυπωσιάσει με την απόδοση του.

Παρόλα αυτά με ένα επιμέρους 7-2 ο Παναθηναϊκός έφτασε για πρώτη φορά στο +15 (33-18), με τους Λοτζέσκι και Λεκαβίτσιους να βοηθούν στο σκοράρισμα, με τον “Λότζο” να φτάνει στους 9π. με 3/3 διπ. και 1/1 τριπ.

Έτσι ο Πασκουάλ έβαλε στο παρκέ τον Καλαϊτζάκη και ο Καταλανός τεχνικός είχε χρησιμοποιήσει τους 11 από τους 12 παίκτες που είχε στη διάθεση του. Μάλιστα ο νεαρός άσος με τρίποντο έδωσε προβάδισμα 22 πόντων (40-18) στο 17’, μιας και το Ρέθυμνο είχε σημειώσει μόλις 4 πόντους, καθώς είχε κάκιστες επιλογές.

Το θετικό για το Τριφύλλι ήταν το “θράσος” του Καλαϊτζάκη, ο οποίος μέσα σε ελάχιστο χρονικό διάστημα σημείωσε 5 πόντους (κάρφωμα και τρίποντο) και το ημίχρονο έληξε με το σκορ στο +18 (46-28), καθώς ο Παπαπέτρου αστόχησε σε τρίποντο.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε στο 3ο δεκάλεπτο να διατηρήσει τη διαφορά που είχε “χτίσει” στο πρώτο μέρος, αλλά είχε πολλά κενά στην άμυνα. Στο 24’ το Ρέθυμνο μείωσε σε 48-36, τρέχοντας ένα επιμέρους 8-2, αλλά ο Καλάθης με τρίποντο “έσπασε” το σερί.

Όμως ο Μπαρτ πήρε το όπλο του στην επίθεση και μέσα σε ελάχιστο χρονικό διάστημα έφτασε στους 10π., όντας ο κορυφαίος για τους Κρητικούς. Οι “πράσινοι” ήταν κάκιστοι στις αλλαγές των μαρκαρισμάτων αλλά και στα ριμπάουντ, με τους φιλοξενούμενους να τρέχουν ένα επιμέρους 10-15 στα 5 λεπτά της 3ης περιόδου.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα στο 27’ το σκορ να είναι 58-45, με το Ρέθυμνο να είναι άκρως ανταγωνιστικό και να κοιτάζει τους “πράσινους” στα μάτια. Παρόλα αυτά με ένα μικρό ξέσπασμα 6-0 ο Παναθηναϊκός έκλεισε το 3ο δεκάλεπτο με 67-48, αλλά η εικόνα του Τριφυλλιού ήταν κακή, με την έλλειψη συγκέντρωσης να είναι κάτι παραπάνω από φανερή.

Μετά από αρκετή ώρα οι “πράσινοι” ανέβασαν τη διαφορά πάνω από τους 20 (77-54) στα πρώτα λεπτά της 4ης περιόδου, καθώς το Ρέθυμνο ήταν αρκετά άστοχο και η είσοδος των Γκιστ και Λάσμε έδωσε ταχύτητα και ύψος στο παιχνίδι.

Μάλιστα ο Γκαμπονέζος άσος ευστόχησε σε τρίποντο και για πρώτη φορά ανέβηκε η διαφορά στους 27 (84-57) και ήταν φανερό πως οι φιλοξενούμενοι παρουσίασαν σημάδια κόπωσης και δεν μπορούσα να ακολουθήσουν το ρυθμό των Πρωταθλητών Ελλάδος.

Έτσι ο Παναθηναϊκός έκανε το 4/4 στη Basket League, επικρατώντας με του Ρεθύμνου και πλέον κοιτάζει τον επόμενο αγώνα με τη Μπούντουτσνοστ στο Ρέθυμνο, με 88-64 μοναδικό σκοπό την επιστροφή στις νίκες στην Ευρωλίγκα.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 46-28, 67-48, 88-64

Το παρόν διαδικτυακό μέσο ουδεμία ευθύνη εκ του νόμου φέρει περί των επωνύμων ή ανωνύμων σχολίων που φιλοξενεί. Σε περίπτωση που θεωρείτε πως κάποιο σχόλιο σας θίγει, παρακαλούμε επικοινωνήστε μέσω της φόρμας επικοινωνίας έτσι ώστε να αφαιρεθεί άμεσα.